Mestská brána Spalentor.
Jeho staré uličky so zachovalými domami pôsobia ako krásna kulisa, ktorá pripomína stopy dávnej minulosti. Impozantné sú najmä stredoveké stavby z typického červeného pieskovca či barokové domy patricijov, kde ešte aj dnes žijú šľachtické rodiny. V žiadnom z nich nesmela chýbať ani vlastná studňa - zvyčajne bohato zdobená. V celom Bazileji je vraj takmer 130 takýchto studní. Neverné ženy k nim však nepúšťali. Tie vraj hádzali priamo do Rýna z Münsterhügelu, najvyššie položenej a najdrahšej mestskej časti pri rieke.
Tu stojí aj majestátna budova kláštora, odkiaľ je prekrásny výhľad na rieku aj na náprotivnú časť - Malý Bazilej. Obe mestské časti sú spojené šiestimi mostmi a prastarou raritou - férou, ekologickou lodičkou, poháňanou len prúdom rieky na lane z jednej strany na druhú. V kláštore sú hrobky bohatých bazilejských rodín, medzi nimi aj hrobka humanistu Erazma Rotterdamského, stúpenca myšlienky, že vzdelanie môže odstrániť zlo.
Z kláštora do centra mesta sa schádza uzulinkými uličkami s malebnými remeselníckymi domami. Vstup do ich bývalých manufaktúr uzatvára majestátna mestská brána Spalentor, pevnosť zo 14. storočia. Odtiaľ je už len na skok k najstaršej švajčiarskej univerzite, založenej v roku 1460.
Umenie na každom kroku
Kto by uveril, že v Bazileji je viac ako tridsať múzeí? Pritom všetky ležia v centre, teda sú aj pešo ľahko dostupné. K najnavštevovanejším patria Múzeum umenia, Antické múzeum, Múzeum kultúr či Múzeum Augusta Raurica.
Už v roku 1471 mesto získalo od cisára Fridricha III. privilégiá na usporiadanie výstavy. Od tej doby sa výstavníctvo v Bazileji tak rozmohlo, že dnes patrí k popredným európskym mestám v oblasti svetového výstavníctva a medzinárodných kongresov. Najväčšou svetovou výstavou umenia je ART Basel, k nezabudnuteľným patrí aj svetová výstava hodín a šperkov alebo jesenný veľtrh.
Karneval po švajčiarsky
Bazilej je známy aj dlhoročnou tradíciou Fasnachtu, veľkej šou podobnej brazílskemu karnevalu. Tri noci a dva dni trvá nezvyčajná veselica, ktorá má zjavný satirický podtón nielen v tom, že si miestni robia žarty z politiky, politikov a médií. Dokonca aj hudobný sprievod je kakofonický, navyše melódie zaznievajú výlučne z dvoch hudobných nástrojov - z pikoly a bubna. Hrajú na nich rovnako profesionáli, ako amatéri. Fasnacht už tradične hneď po fašiangoch otvára turistickú sezónu.
GABRIELA KOPICOVÁ
FOTO - ARCHÍV