Prácu ľudského tela môžeme prirovnať k práci dobrého stroja. Kým má dostatok paliva, neopotrebované súčiastky a nie je zanesený, funguje bezchybne. Ak však začnú kolieska tohto zázračného stroja škrípať, začne byť zle. Aj preto by sme sa mali o svoje telo pravidelne starať ako o dobré auto: z času na čas vyčistiť interiér, aby sme z neho vyplavili toxíny, dopriať mu hodnotnejšie "palivo" v podobe vitamínov, ovocia a zeleniny, a trochu ho prevetrať na čerstvom vzduchu. A ktoré iné obdobie je na "údržbu tela" vhodnejšie ako jar?
Už naše staré mamy a otcovia vedeli, že je správne na jar sa postiť, aby sa zbavili všetkých nečistôt, ktoré sa v nich počas zimných mesiacov, charakteristických nedostatkom čerstvého ovocia a zeleniny, usadili. A hoci dnes už si môžeme kúpiť ovocie a zeleninu aj v zime, nie vždy chutí ako zo záhradky. Nemá ani toľko vitamínov, napríklad zimné mrazy južné ovocie znehodnocujú. Ak k tomu prirátame naše lenivé zimné ničnerobenie pred televízorom - a nákupy v hypermarketoch, výsledok je jasný: kilá navyše, jarná únava, oslabenie imunity.
Telo však môžeme naštartovať a vrátiť do pôvodného stavu, a to dokonca bez akýchkoľvek liekov. Pýtate sa ako? Odpoveď je jasná: jarným pôstom.
Čo je to pôst
Pôst je vedomé úplné obmedzenie príjmu tuhej potravy. Diéta alebo očistný program spôsobujú vyplavenie toxických látok. A hoci sprievodným znakom pôstu môžu byť aj prechodne nepríjemné pocity a príznaky, ako slabosť, pocit hladu či závraty, jeho výsledný efekt je pozitívny: osvieženie mysle, nová energia, zlepšenie stavu kože, odstránenie zažívacích a alergických problémov, únavy, a dokonca i zhodenie pár kíl (samozrejme, ak nezačneme so zmenou zdravotných návykov, rýchlo sa vrátia späť).
Ak si netrúfate na úplný pôst, môžete skúsiť detoxikačnú diétu. Jej cieľom je obmedziť príjem živín, ktoré zaťažujú organizmus, ako napríklad vnútornosti, tuky, vyprážané jedlá, a zvýšiť príjem potravín nápomocných pri detoxikácii, ako ovocie, zelenina, ryža, zemiaky, proso. Aj na detoxikačnú diétu je vhodným obdobím jar.
Prečo je potrebný pôst
Rôzne štatistiky dokazujú, že Slováci jedia veľa a nezdravo. Nadmerná konzumácia potravín sa pritom stáva čoraz častejšou príčinou najrôznejších ochorení. Po opakovaných "hypernákupoch" v hypermarketoch sa môže stať, že telo sa začne otrave rôznymi konzervačnými prísadami, pesticídmi, herbicídmi a inými látkami brániť: môže vzniknúť oslabenie imunitného systému, infekcia, alergia alebo iná vážnejšia choroba.
Ak ste v poslednom čase stále unavený a mávate po jedle pocit plnosti a nafúknutosti, potom je pôst práve to, čo potrebujete. Organizmus totiž dáva signál, že je zanesený toxickými látkami a viac živín už spracovať nevládze.
Ako dlho má trvať a ako má prebiehať?
Spravidla platí, že čím dlhšie a intenzívnejšie bolo "užívanie", tým dlhší a intenzívnejší by mal byť jarný pôst. Mal by však trvať maximálne jeden (pre začiatočníkov) až tri dni, predĺžiť čas pôstu by ste mali len po porade s lekárom.
Medzi 3. a 7. dňom je intenzita pôstu menej výrazná. Na tuhú stravu by ste mali prechádzať postupne, aby si žalúdok i črevá zvykli. Zo začiatku by ste preto mali jesť menej, jedlo dôkladne prežúvať a premiešať zo slinami a jedálny lístok rozširovať len postupne. Neoddeliteľnou súčasťou pôstu by mala byť duševná relaxácia a pozitívne myslenie bez stresov.
Pri očistnej diéte sa odporúča nekonzumovať alergizujúce potraviny (mlieko, vajíčka, orechy, med), vnútornosti, červené mäso, vyprážané jedlá, rafinovaný cukor. Odporúča sa sezónna zelenina. Dopoludnia je dobré jesť len ovocie, na obed a večeru (do 18.00 hod.) zeleninu varenú na pare, zemiaky, celozrnú ryžu, proso alebo pohánku. Čím viac tzv. kyslých potravín organizmus predtým prijal, tým viac uvedených zásaditých potravín treba konzumovať na dosiahnutie rovnováhy.
Očistnú diétu si môžete nasadiť kedykoľvek uprostred roka - aj časopisy dnes ponúkajú recepty ako jablkový, pšeničný, ryžový alebo ovsený deň.
Na zvýšenie účinku pôstu, aj očistnej diéty je vhodna fyzická aktivita, teplé kúpele, teplá sprcha a sauna na zvýšenie vylučovania škodlivých látok, kefovanie pokožky.
Lekári tiež odporúčajú čistenie nosa a smrkanie, pravidelné vyprázdňovanie čriev, umývanie rúk, čistenie nechtov, sprchovanie minimálne jedenkrát denne.
Jednodňový pôst by sme mali absolvovať aspoň raz či dvakrát do mesiaca, dlhší dva až - trikrát do roka.
Nezabúdajte na pitný režim
Pri pôste, aj očistnej diéte je vždy potrebný - a veľmi dôležitý - aj dostatočný príjem tekutín. Pri úplnom pôste sa pije len čistá voda, a to asi 10 pohárov denne. Pri diéte sa môžu piť aj ovocné šťavy, ale riedené vodou, odporúčajú sa tiež bylinné čaje s priaznivým účinkom na činnosť žalúdka a čriev a podporujúce čistenie, ako napríklad rumanček, mäta, žihľava, šalvia. Detoxikáciu tiež podporujú bylinky ako púpava, echinacea, lopúch, breza, petržlen, cesnak, rebarbora a vinič.
Počas diéty alebo pôstu nie sú vhodné sýtené nápoje a najmä nápoje s obsahom cukru a chemikálii (napríklad kyselina benzoová).
Zdroj: http://www.edusan.sk/zdravoveda/post_detoxikacia.htm