SME

Na dvoch kolesách v horách, aj po rovine

Bicykle. V Európe sú mestá, kde sú hlavným, ba dokonca jediným, dopravným prostriedkom. U nás to tak zatiaľ nie je.

Do ulíc Bratislavy alebo iných väčších miest, sa medzi prskajúce autá púšťa na bicykloch iba zopár šialencov. Len cesty dedín ešte tvrdohlavo krášlia tradičné dvojkolesové "približovadlá".

Zato len čo vypukne jar, zaplavia Kolibu, Železnú studničku a cesty pri Morave či dunajské hrádze víkendoví cyklisti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Na petržalskej hrádzi je to strašné," hovorí majiteľka obchodu s bicyklami Nataša. "Je tam toľko ľudí, že človek musí byť dosť odolný, aby to vydržal." Bicykle, bicyklíky, skejty, korčule sa tu tiesnia hlava na hlave. Takto to však vyzerá iba po bufet pred odbočkou na Rusovce. Potom sa masa športovcov preriedi a od Čunova je už hrádza celkom voľná."

SkryťVypnúť reklamu

Zakázané hrebeňovky v Malých Karpatoch

Ale sú aj iní milovníci bicyklovania, ktorí si na rozcvičenie dajú sto kilometrov a za slušnú šliapačku považujú jeden-dva týždne v sedle. Tí si vyberajú náročnejšie trasy: lesné chodníčky Malých Karpát, Slovenský raj, alebo Fatru. A majú aj primerané bicykle a vybavenie. Jedným z nich je človek, ktorý pracuje v bicyklovom stredisku v Podunajských Biskupiciach - bicyklista Rudo.

"Sme už zohratá partia - zvyčajne je nás sedem," hovorí. "Cez víkendy vyrážame na hrebeňovku do Malých Karpát. Cestu červeným chodníkom začíname na Kolibe. Prvý deň vyjdeme hore a potom po hrebeni smerom k Smoleniciam alebo na Záhorie. Niekde prespíme, na druhý deň si urobíme nejaký okruh a ideme naspäť domov."

SkryťVypnúť reklamu

Päť dní cez Babu, a ďalej po hrebeni, zvládnu aj obyčajní smrteľníci. Aj s väčšími deťmi. Musia však mať horské bicykle. "Bolo by náročné, keby ste mali držať tempo s nami," hovorí Rudo. "Ale keď pôjdete svojím tempom a vezmete si, čo potrebujete, aby ste mohli prespať vonku, zvládnete to."

Skalní bicyklisti poznajú množstvo krásnych ciest. Pri ich objavovaní veria skôr sebe, ako mapám. Správy o tom, ktorá "zmapovaná" trasa je zjazdná, ktorá zarastená, ktorá pre slabších a ktorá pre náročných, sa medzi spriaznenými šíria ústnym podaním, pretože u nás dobré cyklistické mapy nie sú. "Pozriete do mapy, vyberiete si trasu, a keď ste na nej zistíte, že tade možno už päť rokov nešiel ani peší turista. Vezmete bicykel na plece, kúsok sa predierate porastom a potom je zasa chvíľu dobre," usmieva sa Rudo.

SkryťVypnúť reklamu

Pôžitok z takýchto hrebeňoviek trošku kazí fakt, že v lesoch Malých Karpát je zakázané jazdiť na bicykli. Je to totiž chránená krajinná oblasť. Lenže tomu, kto na lesných cestách stretáva džípy a motorky, trochu uniká zmysel tohto nariadenia. "Idete po chodníku pešo, a zistíte, že tam, kde bola pekná cestička, nedávno prešiel traktor a všetko je totálne rozbité," hovorí Rudo.

Krásnych ciest je na Slovensku veľa

Títo ľudia trávia prirodzene aj dovolenky na bicykli. Najradšej vo vrchoch.

"Chodíme už dlho do Štiavnických vrchov," hovorí Rudo. "Celý rok snívame o tom, kedy vyrazíme a vždy nájdeme niečo nové - veľkú plochu, prevýšenie, trasu, ktorou sme ešte nešli. Je tam desať jazier, dajú sa robiť krásne hrebeňovky a takmer nikto tam nechodí."

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste na takomto mieste, máte viac možností. Môžete mať východiskové stanovište na chate a odtiaľ podnikať denné výlety, alebo chodiť na dlhšie trasy. Ani vtedy nemusíte so sebou ťahať veľa vecí, vybavenie však musí byť kvalitné.

"Keď idete na viac ako na deň, môžete mať celtu, ale väčšinou stačí aj slušný spacák," radí Rudo. "Úplne vyhovuje taký, ktorý je určený do nula stupňov, ani v horách nie je v lete až tak chladno. V noci môžu byť tak tri - štyri stupne, ale potom vyjde slnko, a o chvíľu je teplo."

Na bicykli do Rakúska

Keď sa vám nechce šliapať do kopcov, môžete sa vybrať na dlhší výlet aj po rovine. Cyklistická cesta vedie popri toku Dunaja takmer až do Štúrova a potom ďalej do Maďarska. Príroda je krásna a rieka poskytuje množstvo čarovných miest na kúpanie.

SkryťVypnúť reklamu

Peknú trasu si môžete urobiť aj pri rieke Morave: vyrazíte z Devína alebo Devínskej Novej Vsi a po relatívne slušných cestách sa môžete dostať na malebné Záhorie. Milovníci Dunaja tvrdia, že krásny niekoľ-

kodňový výlet sa dá urobiť aj tak, že sa vyberiete proti prúdu rieky do Rakúska.

"Chceli sme ísť len na pár dní, nechali sme sa vyviezť s bicyklami do Passau a odtiaľ sme išli po prúde," hovorí Eva. "Nebolo to náročné, sto kilometrov sme urobili ako nič a pohľad na dunajské zátoky stál za trochu námahy. Nemala som predstavu, že sú tam také krásne miesta." Eva s priateľkou sa na ceste nezaťažovali batožinou. Nocovali v pohodlí penziónov. "Je ich na ceste koľko chcete. Z okien izby sme sa pozerali na západ slnka nad Dunajom a raňajkovali krehké domáce pečivo."

SkryťVypnúť reklamu

Windstoperové tričko, nohavice a helma

Oblečené môžete mať aj bavlnené tričko a červené trenírky, ale keď idete na dlhšiu trasu, zíde sa vám poplypropylénové tričko a nohavice. "Bavlna je fajn, ale keď poriadne šliapete, každú hodinu vyžmýkate

z trička litre vody. Keď neviete, kedy nájdete dobré miesto na spanie, oplatí sa mať kvalitné oblečenie. Tričko si dáte pri ohni na palicu a vyschne za desať minút. Na škodu nie je ani windstoperová bunda, priedušky a pľúca si treba šetriť. Ideálne sú aj windstoperové nohavice - najlepšie také, čo majú odvetrané stehná, ale chránený rozkrok, kolená a kríže. A ešte neoprénové návleky na topánky, lebo premoknuté nohy sú nepríjemné," vyratúva Rudo.

Pri dlhých trasách sú na pohodlné a hygienické jazdenie dôležité nohavice s antibakteriálnou vložkou - inak si na časti tela, na ktorej sedíte, uženiete zapareniny.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte rukavice a prilbu. Najmä na lesných cestách sú veľmi užitočné. "Stačí, keď sa pošmyknete na kameňoch, spadnete a rozbijete si hlavu. Ďaleko od civilizácie môžete mať problém dostať sa k lekárovi."

Ale bez prilby môžete prísť k úrazu aj na rovnej betónke. "Nedávno kamarátka švihala po ceste, na chvíľu sa pozrela na prehadzovač, ktorý jej haproval a v plnej rýchlosti narazila hlavou do zaparkovaného nákladiaka," spomína Rudo. "Keby nemala prilbu, možno sa aj zabije."

Neosvetlení bicyklisti

Ľudia sa často boja, že všetko stojí kopu peňazí, a preto do servisu radšej ani neprídu. Preto niektoré firmy chodia robiť poradenstvo a drobné bezplatné opravy priamo do terénu. Kde-kto si totiž myslí, že na bicykli sa dá jazdiť donekonečna. "Niekedy sa nájdu skutočne špeciálne prípady," hovorí Rudo. "Minule sa pri nás zastavila pani, ktorá nemala prednú brzdu vôbec spojazdnenú. Keď kúpila bicykel, brzda pískala, tak ju vypojili a jazdila jednoducho bez nej."

SkryťVypnúť reklamu

Bonbónikom na nočných cestách sú neosvetlení bicyklisti. "A najlepšie je, keď majú obaja vzadu blikačku. Obaja sú spokojní, že svetlo majú, a v tme narazia do seba spredu."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 251
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 501
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 187
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 103
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 981
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 647
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 540
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 609
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 399
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 313
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 315
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 239
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu