Vysoké Tatry 3. apríla (TASR) - Funkčný mobilný telefón s číslami na privolanie pomoci odporúčajú turistom zobrať so sebou do hôr skúsení záchranári. V lavinóznom teréne je rovnako užitočný lavínový signalizátor. Popradská Letecká záchranná služba (LZS) Air Transport Europe (ATE) má tiesňové číslo 18155. Podľa hovorcu LZS ATE Pavla Svetoňa, vrtuľník dokáže odštartovať v priebehu piatich minút, ale dôležité je, aby posádka mala dostatok informácií a mohla sa dobre pripraviť. Aby neblúdila v horskom teréne a dokázala čo najrýchlejšie nájsť miesto nehody. Preto by mal volajúci aspoň stručne popísať, čo sa na túre prihodilo, ako sú poranenia, prípadne zdravotný stav pacienta, kde k nehode došlo, napríklad názov doliny, chodníka, chaty, miesto v stene a podobne.
Volajúci o pomoc by sa mali s dispečingom LZS dohodnúť či a aké znamenie budú dávať vrtuľníku. Najlepšie je, keď vysoko nad hlavu zdvihnú obe ruky do tvaru V. Do hôr je vhodné pestré oblečenie, aby nesplývalo s terénom. Niekedy sa stáva, že turisti kývajú posádke vrtuľníka na pozdrav a to môže znamenať stratu cenných minút, lebo si ich môže pomýliť s volajúcimi o pomoc.
"Volať o záchranu možno v každom dennom i nočnom čase. Letecká záchranná služba a Horská záchranná služba vždy nájdu nejaké riešenie či už príde pomoc po zemi alebo zo vzduchu," zdôraznil hovorca. Dodal, že v čase príletu vrtuľníka na miesto by mali ľudia zdržiavajúci sa v jeho okolí, uvoľniť priestor, dodržiavať pokyny záchranárov a nechať ich pracovať, keďže najlepšie vedia, čo majú robiť.