Mestská správa oznámila, že od konca júla sprístupní len 16-poschodový podstavec svetoznámeho pamätníka.
Ministerka vnútra USA Gale Nortonová v utorok informovala, že opätovné otvorenie celej newyorskej dominanty, stojacej na Liberty Island, južne od Manhattanu prichádza do úvahy v letných mesiacoch. Sochu slobody uzatvorili po teroristických útokoch 11. septembra 2001.
Jej znovuotvorenie podmienili úrady zabudovaním rozsiahlejších bezpečnostných zariadení vo vnútri pamätníka. Mesto opäť sprístupní vyhliadkovú plošinu v korune Lady Liberty až po ukončení všetkých rekonštrukčných prác, povedal dnes hovorca mestskej správy. "Nikto z nás nedokáže povedať, kedy sa tak stane," vyhlásil hovorca spochybňujúc utorkové tvrdenie členky Bushovej administratívy.
Pri návšteve podstavca Sochy slobody a v ňom umiestneného múzea budú musieť návštevníci prejsť v budúcnosti bezpečnostnými závorami, známymi z letísk. Newyorskí poslanci kritizujú skutočnosť, že na zabudovanie protipožiarnych zariadení, ohňovzdorných schodov a bezpečnostného osvetlenia v soche nedala americká vláda k dispozícii ani dolár.
"Prečo je New York jediným mestom krajiny, ktoré musí zbierať peniaze, aby sa mohlo postarať o potrebné bezpečnostné štandardy pre národný pamätník," spýtala sa poslankyňa Carolyn Maloneyová z Demokratickej strany.
Podľa informácií denníka "New York Daily News" budú práce vo vnútri sochy stáť približne sedem miliónov USD (214 mil.Sk). Väčšinu z týchto prostriedkov získalo mesto od sponzorov. Starosta New Yorku Michael Bloomberg, ktorého majetok sa odhaduje na štyri miliardy USD (128 miliárd Sk), daroval na rekonštrukciu Sochy slobody 100.000 dolárov (cca 3,2 milióna Sk).