Bern 25. októbra (TASR) - Najdôležitejšie cestné severojužné prepojenie Európy Gotthardský tunel vo švajčiarskych Alpách, zostane kvôli škodám, ktoré v ňom napáchal požiar, uzavretý do roku 2002. Najdlhší cestný tunel starého kontinentu sa v stredu zmenil na plamenné inferno po čelnej zrážke a následnom vznietení sa dvoch nákladných automobilov.
Poldruha dňa po pustošivom nešťastí v 16,3 kilometra dlhom tuneli dnes záchranári vytiahli z jeho vnútra 11 mŕtvych tiel. Predpokladá sa, že pod troskami a vo vrakoch takmer stovky áut sa nachádzajú ďalšie obete nešťastia.
Až takmer 30 hodín po čelnej zrážke dvoch nákladných áut a prepuknutí mohutného požiaru sa požiarnikom prvý raz podarilo dostať k vlastnému miestu nešťastia. Prístup na zasiahnuté miesto znemožňovala vysoká teplota a jej účinky. Tie viedli k zrúteniu sa časti stropu tunela. Sálajúca horúčava zničila oceľovú konštrukciu spevňujúcu strop, ktorá padla v dĺžke 250 metrov na vozovku.
Počet nezvestných sa do večera vyšplhal opäť na 128 osôb. Pôvodné správy hovorili o 80 nezvestných, no v týchto údajoch majú úrady ozajstný zmätok, keďže niektorí vystrašení príbuzní volali viac ako len jednu pohotovostnú službu. Zodpovední poukazujú na to, že pri tomto čísle nemusí ísť o obete požiaru.
Medzi nateraz potvrdenými 11 obeťami sú štyria Nemci a po jednom občania Luxemburska, Talianska, Francúzska a Švajčiarska. Zvyšné telá ešte neboli identifikované. Medzi vytiahnutými telesnými pozostatkami je aj telo vodiča, ktorý nehodu spôsobil. Španiel, ktorý šoféroval druhé nákladné vozidlo, sa zachránil.
Nehoda a následný požiar v tuneli s cestnou komunikáciou rozprúdili novú debatu o bezpečnosti. Experti požadujú prísnejšie predpisy a dôslednejšie kontroly.
Okrem toho dnes došlo vo Švajčiarsku ku čiastočnému kolapsu dopravy v severojužnom smere na Taliansko. Po nehode v Gotthardskom tuneli došlo k ďalšej nehode, tentokrát na obchádzkovej trase pri San Bernadine - neďaleko Svätoberhardského tunela sa zrazil kamión s minibusom, ktorého vodič zahynul. V priestoroch taliansko-švajčiarskeho hraničného priechodu Chiasso zavládol dopravný chaos. Vjazd do alpskej republiky bol načas uzavretý. Švajčiarske železnice preto vypravili mnoho mimoriadnych osobných a nákladných vlakov.