Takmer každý kút Slovenska je popretkávaný povesťami o boji dobra a zla. Nielen hrady a zámky majú svojich duchov, biele panie, ale s nadprirodzenými bytosťami sú spojené aj zrúcaniny, rokliny, priepasti...
Rozprávková bytosť, ktorú poznajú ľudia odkedy sa rozprávky začali šíriť ústnym podaním. Podľa jedných mal veľké ruky, iní mu prikladali veľkú silu, no najčastejšie sa hovorí o jeho mohutnom vzraste. Raz bol zlý a nebezpečný, no našli sa aj mierumilovnejší, ktorí dokonca pomáhali. Veď taký Golem sa zaslúžil o mnoho nasýtených hladných krkov.
Potvrdené v novoveku
Archeológom na viacerých miestach sveta v Európe, v Indii či v Južnej Amerike sa podarilo objaviť kostry muža s nadpriemerným vzrastom. Od 5,8 metrov veľkej kostry muža až po neuveriteľných 7,6 metrový skelet, ktorý našli vo Francúzsku.
Samotná Biblia sa zmieňuje o obroch. Primát hrá Goliáš z Gathu, ktorého neskorší izraelský kráľ Dávid usmrtil strelou z praku.
Na Slovensku nájdeme viacero údajných stôp po obroch. Často sa spomínajú odtlačky stupaje v kameni. V roku 1888 pán Gustáv Korkoš člen Slovenskej muzeálnej spoločnosti (SMS) vo Veľkej Železnej doline na Liptove spolu s priateľmi objavil balvan s obrovským odtlačkom nohy. Žiaľ, páni sa nedohodli či ide o obriu nohu, alebo o prácu šikovných ľudských rúk. Kardoš mal na balvany s odtlačkami nôh asi šťastie, pretože už v lete 1903 objavil v Dúbravskej doline ďalší. Spolu s Dr. Beniačkom stopu preskúmali. Podľa detailov sa zdalo, že majú oba odtlačky mnoho spoločné. Ich veľkosť bola asi 30 cm, oba boli z pravej nohy a na dúbravskej stope bolo jasne vidieť aj detail dvoch prstov.
Stopy v kameňoch nedali spať ani muzeológovi Andrejovi Kmeťovi. Ten opísal v časopise SMS nález šľapaje na poltonovom balvane v sitnianskom kraji pri vrchu Močár. Kmeť porovnával stopu s objavmi Korkoša, no tá jeho bola zjavne odlišná. Odtlačok pravej nohy s vypracovaným palcom, na ktorého pravom boku bola jamka meral neuveriteľných 70 cm a v prstoch mal šírku 30 cm. Kmeť sa dozvedel aj o ďalších a to na vrchu Čongorále (pravá noha) a na vrchu Kráčor (tentokrát noha ľavá), ale sem sa už k prieskumom nedostal. Mäkké pieskovcové balvany boli časom zničené eróziou. Podľa histórie patria obrom a to z prehistórie, keď vraj kamene rástli a kameň bol mäkký.
Autor: jmp