
Fedor Flašík už na svoj motorový čln nemá čas. Tento rok bol na ňom hádam len vtedy, keď pózoval pre SME. FOTO SME – DAŠA MATEJČÍKOVÁ
Zámožnejší Slováci sa rovnako ako ktorýkoľvek iní podnikatelia radi povozia na motorových člnoch, lodiach i jachtách – k tomu, aby verejne priznali ich prenájom či až vlastníctvo, ich však nik neprinúti. Argumentujú tým, že slovenský národ nie je na informácie tohto druhu pripravený. Mať jachtu vraj znamená byť zhýčkaný bohatstvom.
Pravdou zostáva, že motorové člny a jachty si v Bratislave prenajímajú či kupujú skôr podnikatelia ako politici či ľudia z umeleckého prostredia. Je to aj z dôvodu, že Dunaj je pre tých druhých malým riečnym teritóriom, ale aj priestorom, ktorý nezaručuje anonymitu..
Hlaváček, Flašík, Kovarčík
Medzi vlastníkov najluxusnejšej jachty na Slovensku, ktorá mohla stáť niekoľko stotisíc libier, patril v minulosti šéf Teleaxisu, podnikateľ Peter Kovarčík. Vlastným plavidlom disponuje aj spevák a podnikateľ Dušan Hlaváček, motorový čln vlastní manažér Fedor Flašík, k jedným z nájomcom jachty na Dunaji patril v minulosti majiteľ spoločnosti Horizont Slovakia Vladimír Fruni. Ten si však nájom z roka 2000 nepredĺžil z dôvodu, že jachtu využil minulú sezónu len dva razy. „A pravdu povediac, tento rok som zistil, že na to vôbec nemám čas,“ povedal podnikateľ SME.
Na relax v pozícii kapitána nemal toto leto čas ani Flašík. „Často som sa plavil predminulý rok, mal som rád to ticho a pokoj.“ Pri súčasnej pracovnej vyťaženosti si nedokáže vypnúť mobil ani na zahraničných rokovaniach, ani v Spojených arabských emirátoch. „Námornícku čiapku si nasadzujem pred vami toto leto hádam prvý raz,“ usmieval sa počas nášho fotografovania.
Slota a ďalších päťsto Slovákov
V neďalekom zahraničí však našinci nie sú ojedinelými nájomcami jácht. Jedným z mála politikov, ktorý priznáva každoročnú dovolenku tohto druhu, je primátor Žiliny Ján Slota. „Tak ako ďalších päťsto Slovákov si každoročne loď prenajímam na pár týždňov. Stojí to niekoľko desiatok tisíc na sedem dní,“ povedal SME.
Konštrukcie, či jachtu v Chorvátsku aj vlastní, však odmietol slovami: „Nemám žiadnu loď. Minule som niekde zachytil, že sa tam potopila nejaká loď so slovenskými turistami. Už som len čakal, kedy napíšu, že Slota sa potopil. Už sa ničomu nečudujem.“
Bývalý manažment VSŽ
Niektorí zo známych privatizérov Mečiarovho režimu vraj jachty na chorvátskom pobreží aj vlastnia. Prezident spoločnosti Sport Servis Internacional Paul Thomas Grün v roku 1997 priznal, že jachtu podobnú Kovarčíkovej chcel v minulosti aj Alexander Rezeš. Prostredníkom transakcie mala byť jedna z britských firiem, u ktorej si Rezeš prevzal celú dokumentáciu. Pričom cena takejto jachty sa vtedy pohybovala v rozmedzí dvoch miliónov libier.
Či si ju Rezeš napokon kúpil, nie je potvrdené, vie sa však, že najvyšší predstavitelia manažmentu Východoslovenských železiarní sa v čase bačovania rezešovcov často stretávali na niekoľkodňových až dvojtýždenných plavbách. V podnikateľsko-manekýnskych kruhoch boli takéto akcie povestné – okrem Alexandra Rezeša a jeho syna Júliusa sa ich mali okrem bývalých námestníkov VSŽ zúčastňovať aj české modelky. Týždenník Spy v tejto súvislosti spomínal mená missiek Aleny Šeredovej či Kristíny Fridvalskej. Ani jedna z nich to však nepotvrdila.
Na Slovensku sa dokonca šírili fámy, že spoločnosť na jachtách robili aj slovenské moderátorky a herečky. Na rodinnú plavbu jachtou si spomína minimálne jedna z nich – Gabriela Haršányová. So sestrou a s mamou na nej bola v čase, keď sa priatelila s Alexandrom Rezešom.
(dam)