Poprad 16. októbra (TASR) - Rozvoj cestovného ruchu na Slovensku predpokladá dobrú stratégiu a intenzívnejšiu cezhraničnú spoluprácu. Poukázali na to účastníci VIII. medzinárodnej konferencie, nazvanej Stratégie rozvoja cestovného ruchu v krajinách strednej Európy, ktorá sa dnes začala v Poprade. Podujatie sa koná pod záštitou ministra hospodárstva SR Ľubomíra Haracha a zúčastňuje sa na ňom 150 domácich i zahraničných odborníkov.
Ako zaznelo v úvode dvojdňového rokovania, kým vo svete zaznamenal cestovný ruch koncom 20. storočia dynamický rozvoj, na Slovensku došlo k jeho stagnácii. Konferencia má poukázať na potrebu strategického smerovania cestovného ruchu v krajinách strednej Európy z hľadiska jeho konkurencieschopnosti na globálnom trhu. Východiskom je prírodný a kultúrny potenciál krajiny, ktorý možno efektívne zhodnotiť pri rešpektovaní zásad ochrany prírody a krajiny. Zodpovednosť za riadenie trvalo udržateľného rozvoja majú vlády. V cieľových miestach a regiónoch treba vytvárať združenia cestovného ruchu, ktoré budú koordinovať a zabezpečovať komplexnú ponuku služieb. Spoločná marketingová stratégia predpokladá spoluprácu všetkých zainteresovaných.
Účastníci konferencie podčiarkli význam cezhraničnej spolupráce transformujúcich sa krajín, ktorá môže pomôcť zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu v okrajových regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.
Pripomenuli, že v cestovnom ruchu prevládajú malé a stredné podniky, ktoré musia mať vlastnú stratégiu prežitia. Základom ich úspechu na trhu je úroveň poznania potrieb zákazníkov a rast štandardu poskytovaných služieb. Spájanie podnikov na národnej úrovni a ich integrácia do medzinárodných spoločností súvisí s predpokladaným vstupom Slovenska do Európskej únie. Rozhodujúcou úlohou štátu v strategickej orientácii podnikov je vytvárať vhodné podnikateľské prostredie, a to v oblasti finančnej, daňovej i mzdovej politiky.
Konferencia bude pokračovať v stredu rokovaním v pracovných skupinách a prijatím záverov.