Viedeň/Bratislava 15. októbra (TASR) - Vo viedenskom Židovskom múzeu otvorili výstavu s názvom Kladovo útek do Palestíny, prezentujúcu následky nacionalizmu a protižidovskej politiky, ktoré vyvrcholili holokaustom.
Výstava dokumentuje osud skupiny židovských utečencov, ktorí sa za veľmi dramatických okolností pokúšajú uniknúť pred nacistami.
V roku 1939 odplávala z bratislavského prístavu loď Uranus s viac ako 1000 utečencami na palube. Utečenci museli potom prestúpiť na juhoslovanské výletné lode Cár Nikolaj, Cár Dušan a Kráľovná Mária, ktoré zakotvili v obci Kladovo v severnom Srbsku.
Z celej skupiny sa nakoniec do Palestíny dostala v apríli 1941 len jedna pätina utečencov vo veku 15-17 rokov. Ostatných nacisti chladnokrvne zastrelili.
Stovky vystavených fotografií, dokumentujúcich cestu do utečeneckého tábora Kladovo, pochádzajú z osobnej zbierky Ehuda Nahira. On patril k tým šťastlivcom, ktorým sa podarilo prežiť.
Výstavu dopĺňajú autentické zábery a film Alisy Douverovej o cene za prežitie, podložené priamymi výpoveďami tých, ktorí vyhubenie Kladovského transportu prežili.