Michaľany 13. októbra (TASR) - Jazdou historickým parným vlakom si dnes na železnici Michaľany - Humenné pripomenuli 130 rokov prevádzky trate, ktorá v minulosti plnila dôležité strategické zámery.
Pasažieri vlaku sa pri príležitosti dnešných osláv stali na michalovskej železničnej stanici svedkami odhalenia pamätnej tabule. V Humennom si prezreli výstavy modelov rušňov a obrazov so železničnou tematikou.
Na necelých 130-kilometrov dlhej trase spáli parný rušeň sedem až desať ton čierneho uhlia a množstvo vody z hasičských cisterien.
Železničná trať z Michalian do Humenného, ako súčasť prvej uhorsko-haličskej železnice, viedla z centrálneho Uhorska do Przemysla a Ľvova. Jej vybudovanie a spustenie do prevádzky 25. decembra 1871 súviselo s prudkým rozvojom európskych železníc v polovici 19. storočia, ale aj so štátnymi záujmami vtedajších mocností v Haliči. Podľa predsedu Klubu priateľov železníc východného Slovenska (KPŽVS) Kamila Kočiška, ktorý TASR informoval, uvedená trať patrila počas I. svetovej vojny medzi najvyťaženejšie v Rakúsku-Uhorsku z dôvodu presunu vojenského nákladu na východný front. Neskôr sa jej vyťaženosť znížila. Po druhej svetovej vojne už nenadobudla strategický význam, no aj v súčasnosti je dôležitým pilierom infraštruktúry Zemplína.
Organizátorom dnešných osláv bol KPŽVS. Parný rušeň poskytlo popradské železničné depo.