TOKIO, PEKING, HANOJ - Skupina siedmich Číňanov sa v stredu vylodila na ostrovoch Tiao-jü vo Východočínskom mori, na ktoré si robia nárok aj Japonsko a Taiwan.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Takto vyzerá ostrov, pre ktorý vznikol medzinárodný škandál.
Ostrovy lákajú ako budúca základňa pre rybársky priemysel, aj ako prístupový bod k ropným náleziskám. Japonské úrady vyslali ku skaliskám, ktoré japonské úrady označujú ako Senkaku, hliadkový čln a niekoľko vrtuľníkov s 18 príslušníkmi pobrežnej polície. Tí Číňanov zatkli. Zástupca aktivistov tvrdil, že išlo o "vedeckú výpravu" za účelom skúmania možného turistického rozvoja ostrovov. Ide o prvý incident od roku 1996, keď ostrovy naopak dočasne obsadilo šesť japonských nacionalistov, ktorí tam postavili maják a vojnový pamätník.
Tento rok v januári sa japonskému námorníctvu podarilo zabrániť dvom lodiam s 20 čínskymi nacionalistami sa k ostrovom priblížiť. Ostrov Tiao-jü leží zhruba 300 kilometrov západne od japonskej Okinavy a 200 kilometrov východne od Taiwanu. Japonsko si na ne robí nárok od roku 1895, keď vo vojne porazilo Čínu a zmocnilo sa Taiwanu a iných území. Čína už stáročie tvrdí, že ostrovy patria jej. Ostrovy po druhej svetovej vojne obsadili Spojené štáty. V roku 1972 ich opustili a v roku 1985 ich Japonsko označilo za svoje územie.
Včera vypukol v juhovýchodnej Ázii ďalší ostrovný spor. Čína obvinila Vietnam, že sa chystá narušiť jej zvrchovanosť tým, že plánuje turistické výlety do oblasti Spratlyho ostrovov v Juhočínskom mori. Právo na súostrovie však nie je Číne medzinárodne priznané. Územie si pre ohlasované náleziská ropy a zemného plynu nárokujú aj Filipíny, Taiwan a Malajzia. (čtk)