Washington 24. marca (TASR) - Čínski archeológovia objavili neďaleko mesta Čchung-čching unikátnu lokalitu, v ktorej ľudia žili celých 5000 rokov od mladšej doby kamennej až do revolúcie v roku 1911, keď padla posledná cisárska dynastia Čching.
"Našli sme stopy po osídlení od neolitu až do čias cisárstva - dynastií Ming (1368-1644) a Čching (1644-1922), čo je 5000 rokov," píše v americkom odbornom časopise Archaeology profesor Luo Erhu, ktorý viedol vykopávky s odborníkmi zo Sečuánskej univerzity.
Najvýznamnejších artefaktov je približne celá tisícka, pričom bohatá úroda nálezov pochádza z každej kultúrnej vrstvy - najzachovanejšie sú objekty a predmety z obdobia okolo 1. tisícročia pred n.l., vrátane zatiaľ neobjasnených jám s obsahom popola.
Takéto mnohotisícročné sídliskové vrstvy sú jedinečným zdrojom pre prácu archeológov a vydávajú svedectvo o živote i smrti obyvateľov daného regiónu.
Veľa podobných lokalít, z ktorých ešte nie je mnoho prebádaných, sa nachádza v Mezopotámii - súčasnom Iraku, kde ich nazývajú po arabsky jednoducho tell - kopec.
Jedným z najznámejších tellov je legendárna Trója, odkrytá v 19. storočí nemeckým archeológom Heinrichom Schliemanom. Podobné sídliská sú však aj na Slovensku - z nich najunikátnejší je Nitriansky Hrádok, miestna časť Šurian v povodí rieky Nitra, ktorý bol trvale osídlený niekoľko tisícročí.
12 dem ed