Londýn 23. marca (TASR) - Podľa apokalyptickej predpovede bude v roku 2015 polovica svetovej populácie žiť v oblastiach s nedostatkom pitnej vody. Britský podnikateľ a vynálezca Tim Newall-Watson však prišiel s originálnym nápadom: chce premiestniť obrovskú ľadovcovú kryhu z Arktídy k britskej kolónii Gibraltár na brehu Stredozemného mora.
Aj keď to znie ako nápad zo sci-fi románu, Tim-Newall Watson chce dopraviť ľadovce z Arktídy do Stredomoria pomocou obrovských šarkanov priviazaných lanom k ľadovcu. Vzdušné prúdenie vraj dá ľadovej hmote takú kinetickú energiu, že prekoná trenie a dostane sa až k Gibraltáru.
Tento nápad zatiaľ v praxi nikto nevyskúšal napriek tomu, že sa prvýkrát objavil už začiatkom 90. rokov. Podobná metóda sa používa zatiaľ len na reguláciu pohybu ľadových krýh pri newfoundlandskom pobreží v Kanade tak, aby kryhy či ľadovce nenarušovali chod ropných plošín.
Ľadovce s pitnou vodou by samozrejme bolo možné premiestniť pomocou ťažných lodí, ale šarkany sú ekologickejšie a ušetria veľa peňazí. Ľadovú kryhu by totiž cez Atlantik museli ťahať najmenej štyri ťažné lode, čo znamená vysoký účet za ich prenájom a za pohonné hmoty.
Britský vynálezca je presvedčený, že v súčasnej dobe už existujú také šarkany, ktoré si dokážu poradiť aj so zdanlivým bezvetrím. Priekopníkmi špičkových šarkanov sú údajne Novozélanďania.
Výskumníci musia vyriešiť ešte jeden problém: čo so šarkanmi v prípade úplného bezvetria a ako ich, naopak, zachrániť v prípade veternej smršte či búrky.
Jednou z možností je, aby osoba, ktorá bude riadiť šarkana, cestovala priamo na ľadovci, podľa iného variantu by ľadovec ťahaný šarkanom sprevádzali lode, pretože ľadovce sú na voľnom mori pomerne nestabilné a môžu sa roztrieštiť, či prevrátiť.