Mohylu náčelníka z mladšej doby bronzovej neďaleko Piešťan sprístupnili začiatkom sedemdesiatych rokov aj spolu s takzvanou krvavou krčmou (na snímke). Ak sa k nej doteraz nejakí turisti predsa len zatúlali, previedol ich 88-ročný Jozef Nižňanský. FOTO - AUTOR
TRENČÍN - Mohylu náčelníka z mladšej doby bronzovej neďaleko Piešťan, ktorá sa archeologicky radí k velatickej kultúre, v nadchádzajúcej sezóne neotvoria. Verejnosti mohylu sprístupnili začiatkom sedemdesiatych rokov aj spolu s takzvanou krvavou krčmou opradenou zlovestnými povesťami z čias zemianskeho rodu Očkajovcov.
Exponáty v tomto unikátnom archeologickom nálezisku patria Trenčianskemu múzeu, pozemky však obci Očkov. Pokiaľ nebude objekt pod jedným vlastníkom, nedajú sa naň čerpať prostriedky z európskych fondov. Presvedčili sa o tom i dve nadšené študentky, ktoré si zaumienili očkovskú mohylu pomocou eurofondov zrekonštruovať a spropagovať. "Všetko sa skončilo na majetkových problémoch," hovorí študentka Andrea Koptíková z Trenčína.
Hoci je očkovská mohyla považovaná za najvýznamnejšiu svojho druhu na strednom Považí a leží neďaleko kúpeľov a Čachtického hradu, popri ceste na ňu neupozorňuje žiadna tabuľa.
Mohylu navštívilo za minulý rok iba okolo dvesto ľudí. Ak sa k nej doteraz nejakí turisti predsa len zatúlali, po kultúrnej pamiatke ich previedol 88-ročný Jozef Nižňanský, ktorý žije so ženou vo vedľajšom dome. "Už to nevládzeme robiť. Bývame tu bez vody a elektriny ako nejakí najhorší ľudia. Už len čakáme, kedy odídeme," hovorí. Trenčianske múzeum, ktoré im dosiaľ za údržbu a sprevádzanie platilo tisíc korún mesačne, sa rozhodlo mohylu zatvoriť. "Nemáme iné východisko. Koho by sme tam zamestnali?" pýta sa riaditeľka múzea Katarína Babičová. Dodáva, že teraz sa boria s oveľa väčšími problémami, najmä so zrúteným múrom Trenčianskeho hradu.
Očkovská mohyla chradne. "Minulý rok Rómovia z neďalekej dediny ukradli celú strechu. Miznú aj repliky urien a váz," hovorí starosta Očkova Emil Cagala. "Vnútro pamiatky nemôžeme temperovať, pretože tam nie je elektrina. Mohyla je vlhká a padá tam hlina. Nemáme však peniaze. Pokúsime sa zatiaľ zrekonštruovať aspoň to, čo je v našich silách," dodáva.
Podľa Kataríny Babičovej riešením by bolo, keby celý objekt prešiel pod obec.
MICHAL PIŠKO