Zo stoviek tratí v Alpe d'Huez budí najväčší rešpekt 17-kilometrová La Serenne, najdlhšia čierna zjazdovka na svete.
Najdlhšia
Keď sa vám už bude hlava točiť zo serpentín pri stúpaní do strediska Alpe d'Huez, spomeňte si na cyklistov z pelotónu pretekov Tour de France, ktorí vyše tisícmetrové prevýšenie prekonávajú na bicykli. V Alpe d'Huez však môžu nohy zmeravieť aj na lyžiach. Stačí si vybrať správnu trať. Z trojtisícovky tróniacej nad rozľahlou lyžiarskou arénou sa hlboko do údolia vlní La Serenne, so šestnástimi kilometrami najdlhšia čierna zjazdovka na svete. Alpe d'Huez leží v srdci Savojských Álp.
Najvyššie
Vrtochom počasia sa v posledných rokoch nevyhli ani francúzske Alpy. Pre nedostatok snehu zostali niektoré zjazdovky zavreté, dojazdy do údolných staníc pokrývala tráva. Dostatok stredísk však ponúka takmer stopercentnú záruku snehu. Tým najistejším je Val Thorens. Vo výške, v ktorej sa v iných strediskách otáčajú lanovky späť do doliny, sa vo Val Thorens nachádza miestny kostol. S výškou údolnej stanice 2250 metrov je najvyššie položeným lyžiarskym strediskom v Európe a aj mimo ľadovcov sa tu dá lyžovať aj v máji. Val Thorens je súčasťou Troch údolí, najväčšieho lyžiarskeho strediska na svete so sieťou 600 kilometrov zjazdoviek. Nachádza sa asi 50 kilometrov na západ od Mont Blancu.
Najpôvabnejšie
Vo Val d'Isére je dodnes podmienkou novej výstavby zachovanie tradičnej architektúry. Domy sú postavené z dreva a kameňa, vysoké balkóny a schody smerujúce k vchodovým dverám pripomínajú časy, keď boli okolité doliny zaviate záľahami snehu. Prírodné materiály a tradičný ráz umocňujú horskú atmosféru. Práve sem, na zjazdovky nad dedinou, sa začiatkom decembra na takzvanom kritériu prvého snehu z Ameriky presúva kolotoč Svetového pohára v lyžovaní. Biela stužka, ktorá sa strmo tiahne z vrchu Rocher de Bellevarde do doliny, bola počas olympijských hier v Albertville arénou pre kráľovskú disciplínu - zjazd. Za pôsobivú scenériu si však treba priplatiť, Val d'Isére, ležiace na východe Savojských Álp tesne pri hraniciach s Talianskom, je aj jedným z najdrahších francúzskych stredísk.
Najstrmšia
Do strediska Risoul-Vars v južnej polovici francúzskych Álp sa najlepšie dostanete cez taliansky Turín. Toto nové a moderné stredisko si veľmi rýchlo našlo svojich priaznivcov. Ráz krajiny spodných úsekov má charakter podobný tatranským. Dokonale upravené trate vedú širokými výsekmi lesov a končia na prahoch ubytovacích zariadení. Sieť lanoviek sa končí na okolitých kopcoch a sedlách. Masív najvyššie dostupného bodu - vrcholu Pic de Chabrieres, je cieľom pre najodvážnejších. Pohľad z hrebeňa do doliny je pohľadom do prázdna. Z výšky 2750 metrov sa do údolia rúti zjazdovka Coni, so sklonom 43° na prvom úseku najstrmšia na svete. V neďalekom žľabe sa na jar môžete pridať k tým, ktorí sa snažia prekonať rýchlostný rekord v lyžovaní. Jeho hodnota je v súčasnosti niečo cez 250 km/h.
Roman Veliačik
Ceny
4 týždňová permanentka cca 150 eur
4 požičanie výstroja cca 30 eur
4 večera v miestnej reštaurácii od 15 eur
* týždňové zájazdy (doprava, ubytovanie v apartmánoch, permanentka) ponúkajú slovenské cestovné kancelárie za cca 10- - 17-tisíc korún, v závislosti od strediska a sezóny.