
Obrí vrtuľník MI-26 sa blíži k ohrozenej polárnej stanici. FOTO - ČTK/AP
"Dva vrtuľníky dopravili dvanásť polárnikov z expedície Severný pól 32 na nórskom artktickom súostroví Špicbergy," povedal hovorca ministerstva pre mimoriadne situácie. Všetci zachránení sú v poriadku a nikto z nich nie je zranený, povedal. Záchranná akcia bola náročná, ťažké záchranné vrtuľníky nemohli na kryhe pristáť, ale museli sa držať tesne nad povrchom, aby sa nepreborili. Polárnikom aj dvom ich psom sa však podarilo do strojov nastúpiť.
V nedeľu na petrohradskom letisku Pulkovo čakali na vedcov príbuzní, priatelia a kolegovia. Manželky polárnikov zhodne vyhlasovali, že je to pre nich najlepší darček k nadchádzajúcemu Medzinárodnému dňu žien. Stretli sa s manželmi po desiatich mesiacoch. Tak dlho totiž uskutočňovali výskum v Severnom ľadovom oceáne a žili na svetovo ojedinelej výskumnej stanici Severný pól 32.
Podľa prezidenta Asociácie ruských polárnikov doktora vied Artura Čilingarova robili vedci svetovo unikátny experiment. Nakoniec ho dvanásťčlenná výprava napriek problémom priviedla prakticky do konca. Všetky výsledky výskumu aj drahé prístroje vrátane počítačov s obrovským množstvom údajov sa podarilo pred pohybujúcou sa masou ľadu zachrániť a priviezť naspäť do Petrohradu. Ako novinárom povedal vedúci polárnej stanice Vladimír Košoljev, kryha zničila tábor neuveriteľne rýchlo za necelých 15 minút. Asi 12 metrov vysoká ľadová stena pohltila kuchyňu, minielektráreň a obytnú časť. Polárnici potvrdili, že k podobným situáciám prichádza na expedíciách veľmi často, ale tentokrát prekvapila skúsených cestovateľov vysoká rýchlosť, ktorou sa ľad pohyboval. Osobné veci zachrániť preto nestačili.
Rusko sa po dvanásťročnej prestávke pokúsilo opäť začať éru stálych, celoročne obývaných plávajúcich výskumných staníc na kryhách Severného ľadového oceánu. Polárnici odplávali od Novosibírskych ostrovov 25. apríla 2003 a do marca 2004 prešli 2 800 kilometrov. "Počas tých desiatich mesiacov vznikla unikátna banka údajov o procesoch vzájomného pôsobenia oceánu a atmosféry v oblasti centrálnej Arktiky," vyhlásil doktor Čilingarov. Podľa neho tieto miesta, ktoré sú pokladané za "kuchyňu počasia" celej Zeme a výsledky experimentov, budú prospešné pre celé ľudstvo.