Hľadať riešenia sa rozhodli spoločne. Z iniciatívy mesta Vysoké Tatry vznikla vlani Asociácia horských sídiel Slovenska, ktorej zakladajúcimi členmi sa stali aj Bystrá, Demänovská dolina, Donovaly, Hrabušice a Zuberec. Do konca februára sa členská základňa rozrástla o vyše desiatku obcí z Oravy, Spiša a Liptova.
S pribúdajúcim počtom členov rastú aj aktivity asociácie. Jej vedenie sa nedávno stretlo s predstaviteľmi Štátnej ochrany prírody v Banskej Bystrici, aby pripravilo následné rokovanie starostov a expertov členských obcí a národných parkov. Tému bol program NATURA 2000 a dosah ochrany prírody na záujmové územie. Ukazuje sa, že najväčšie problémy a rozpory sú medzi mestom Vysoké Tatry a Správou TANAP-u.
Postupne sa začali budovať aj odborné sekcie Asociácie horských sídiel. Sekcia cestovného ruchu vznikla na Donovaloch a vedie ju starosta obce Pavel Toma. Ciele činnosti definoval ako snahu vstupovať do legislatívneho procesu a urýchliť prijatie noriem, ktoré "pohnú slovenský cestovný ruch dopredu". Podľa neho musia byť normy pripravené v súlade so zámermi obcí, miest, mikroregiónov a regiónov. Sekcia sa bude usilovať aj o zmenu kvality v propagácii. Vytvára preto expertnú skupinu, oslovila kompetentné oddelenia samosprávnych krajov a odborníkov z vysokých škôl. Premiérovo sa chce predstaviť na niektorom z veľtrhov alebo výstav cestovného ruchu na Slovensku v ucelenej expozícii Slovenské hory.
V prvom polroku 2004 chcú členské obce a mestá asociácie vstúpiť do diania okolo zneškodňovania komunálneho odpadu. Predseda Asociácie horských sídiel Slovenska, primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš kladie dôraz aj na kontakty s Európskou asociáciou poslancov samospráv v horách. Tvrdí, že vstúpiť do týchto európskych štruktúr chcú predovšetkým preto, aby získali skúsenosti a pomoc pri riešení špecifických problémov života ľudí v horských sídlach.