Mangrovy totiž poskytujú rybám a ďalším živočíchom ochranu pred predátormi, píšu biológovia v časopise Nature.
Vedci skúmali koralové útesy a mangrovové porasty v Mexiku a Belize. Zistili, že útesy, v blízkosti ktorých rástli mangrovy, obývalo viac rýb ako tie, kde mangrovy padli za obeť turistickému ruchu alebo krabím farmám.
Mangrovové porasty sa likvidujú najmä preto, že mnohí ich považujú za liahne komárov a skrýše krokodílov a hadov. Často sa však prehliada, že táto forma pobrežia poskytuje útočisko mnohým druhom rýb a vo všeobecnosti je domovom rakov, krabov, mäkkýšov a iných živočíchov.
"Prvé týždne svojho života prežijú mnohé ryby v mangrovoch, pretože tam majú dostatok potravy a sú chránené pred veľkými rybami," povedal vedúci štúdie Peter Mumby. Ak mangrovové lesy na pobreží nie sú, dospievajú tieto ryby priamo pri útese, kde sú vydané napospas predátorom.
Tím biológov pozoroval počas trvania štúdie viac ako 100.000 rýb zo 64 druhov. V koralových útesoch s neporušenými porastmi mangrovov žilo napríklad dvakrát viac muchárikov (Lutjanus apodus) a rýb Haemulon sciurus. Ničenie mangrovov spôsobilo v niektorých oblastiach Atlantiku úplné vymiznutie najväčšej bylinožravej ryby Scarus guacamaia.
Na turistami vyhľadávanom ostrove Maurícius v Indickom oceáne zapríčinili veľké škody erózie, ktoré nastali v dôsledku vyrúbania mangrovov. V rámci ekologického projektu sa v rokoch 1992-1995 opäť zalesnilo vyše 33.000 štvorcových metrov v dištrikte Black River. Eróziu sa a s ňou súvisiace zanášanie útesov usadeninami sa tak podarilo zastaviť.