Londýn 19. februára (TASR) - Najznámejšia britská archeologická pamiatka, takmer 5000 rokov starý kamenný chrám v Stonehenge, sa zrejme dočká kompletného ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Londýn 19. februára (TASR) - Najznámejšia britská archeologická pamiatka, takmer 5000 rokov starý kamenný chrám v Stonehenge, sa zrejme dočká kompletného "liftingu". Z tváre krajiny, v ktorej sa neolitická stavba nachádza, by totiž v priebehu nasledujúcich rokov mohli zmiznúť dve vrásky v podobe rušných cestných ťahov.
V Salisbury v grófstve Wiltshire dnes totiž začalo verejné pojednávanie, ktoré má rozhodnúť o tom, či cesty, ktoré vedú okolo Stonehenge, nahradí niekoľkokilometrový tunel. O tomto projekte sa hovorí už prakticky od začiatku 90. rokov a jedným z dôvodov, prečo sa jeho realizácia neustále odkladá, je finančná náročnosť.
Stúpenci i odporcovia stavby predložia svoje argumenty na pojednávaní, ktoré potrvá dva a pol mesiaca a jeho výsledok bude známy koncom apríla.
Verejnosť sa tak konečne dozvie, či Stonehenge dostane pôvodný, civilizáciou nepoškvrnený ráz, alebo či bude ako doposiaľ pôsobiť ako dekorácia okolitých ciest.
Stavba tunelu má svojich zástancov i odporcov. Stúpenci projektu, ktorý má stáť zhruba 200 miliónov libier tvrdia, že odvedením cesty pod povrch, sa zvýši estetická príťažlivosť miesta a tunel bude prejavom úcty a rešpektu dnešnej generácie k svojim predchodcom.
Tábor odporcov tunelu, ktorý má mať asi 2,5 kilometra a mal by kopírovať trasu cesty, nie je proti stavbe ako takej. Chcú, aby cesty zmizli z okolia Stonehenge úplne.
Podľa britského Národného pamiatkového trustu malebnosť krajiny a ticho, ktoré by malo chrám obklopovať možno dosiahnuť len tak, ak bude tunel okolo Stonehenge dlhší. Ideálne by tiež bolo obnovenie pôvodných pútnických ciest, ktoré viedli ku kamennej stavbe.
O staviteľoch Stonehenge a o tom, prečo si vybrali práve Salisburskú planinu, sa veľa nevie. Dlhé roky sa vedci domnievali, že ho postavili predchodcovia pôvodných obyvateľov britských ostrovov, ktorí tu žili od doby ľadovej. Archeologické nálezy v hroboch v okolí chrámu však naznačujú, že ho postavili prisťahovalci, ktorí prišli do Británie z rakúskych či švajčiarskych Álp.