Váľanky prežívajú. Nosia ich vraj aj dámy v Moskve. FOTO - ARCHÍV ČTK
„Pred niekoľkými rokmi boli váľanky len zastarané šedivé topánky. Tento stereotyp chceme prekonať," vysvetľuje Svetlana Durandíková z radnice mestečka Myškino severne od Moskvy. S pýchou ukazuje na Múzeum ruskej váľanky, ktoré bolo otvorené v roku 2001 v Moskve.
„V Rusku sa hovorí: hlúpy ako váľanka. Chceme ukázať, že toto príslovie nie je pravdivé," hovorí. Čižmy z čistej ovčej vlny vyrába v Myškine osem žien. Dielňa, ktorej produkcia v poslednej dobe stúpa, páchne ovcami a kyselinou.
„Pred tromi rokmi u nás kupovali váľanky len mužikovia. Dnes sa v parkoch promenádujú dámy vo váľankách so svojimi psami," ubezpečuje riaditeľka dielne Valentína Romanovová.
Válenkám sa pripisuje mimoriadna schopnosť: kontakt ľudskej nohy s ovčou vlnou údajne povzbudzuje krvný obeh a posilňuje imunitný systém. Pomáha nielen pri nachladnutí a reumatizme, ale dokonca vraj aj pri impotencii a opitosti.
Cár Peter Veľký vraj po jednej hostine chcel, aby mu doniesli šči (kapustovú polievku) a váľanky. Cárovna Anna Ivanovna, ktorá trpela bolesťami nôh, váľanky nosila a podobný konfort povoľovala aj svojim dvorným dámam. Pre ruských vojakov počas druhej svetovej vojny boli tým najlepším darčekom.
V starších dobách slúžili váľanky aj na mágiu, predovšetkým pri obcovaní s domácim duchom. Keď sa rodina sťahovala, prosila domáceho ducha, aby zostúpil do váľanky a nasledoval ju do nového bydliska. (čtk)