ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
Od 1. januára sa na ubytovacie služby uplatňuje o 5 percent vyššia daň z pridanej hodnoty ako doteraz. Stúpli aj ceny energií, zvýšili sa mzdy zamestnancov a vzrástli aj všetky ostatné náklady. Hotelovým spoločnostiam, ktoré si tieto položky nepremietli do ceny, automaticky klesne zisk o zvýšené náklady a vyššiu daň.
„Bojíme sa," je najčastejšia odpoveď, ktorou hotelieri zhodnotili, prečo nepristúpili k zvyšovaniu cien. „Je tu veľká konkurencia, nemôžeme si dovoliť zvyšovať ceny," vraví riaditeľka hotela Turiec v Martine Jana Bartošová.
K zvyšovaniu cien pristúpila najväčšia slovenská hotelová spoločnosť Sorea. V jej šestnástich hoteloch sa ceny zvýšili priemerne o 10 percent. Ide však o priemerné zvýšenie, to znamená, že v niektorých zariadeniach sa ceny nemenili vôbec, v iných vzrástli aj o viac ako 10 percent. Podľa Márie Horváthovej zo spoločnosti Sorea im však hneď po zvýšení cien poklesol počet návštevníkov. Preto teraz ponúkajú výrazné zľavy. Horváthová je však presvedčená, že zníženie počtu návštevníkov nesúvisí len s vyššími cenami za ubytovanie. Menej zákazníkov majú totiž aj tie hotely, ktoré s cenami nehýbali.
Hotelieri sa boja najmä úbytku domácich zákazníkov. Od januára výrazne vzrástli všetky životné náklady a ľuďom zostáva čoraz menej peňazí na zábavu a rekreáciu. Veľa z tých, ktorí peniaze majú, idú na dovolenku radšej do zahraničia. Väčšina hotelierov ceny nechce meniť, definitívne sa však rozhodnú, až keď im prídu januárové účty za elektrinu a plyn.
Hotely v turistických lokalitách si nemôžu dovoliť meniť ceny ubytovania, pretože im výrazne konkurujú súkromné ubytovne. „Mnohí ponúkajú ubytovanie na súkromí už za 200 korún," hovorí Bartošová. Ak by aj bola donútená zvýšiť ceny, určite sa to nebude týkať ubytovania, ale len jedál v reštaurácii.
PETER CSERNÁK