FOTO - ARCHÍV
kamenný hrad, ktorému pripadla úloha strážiť obchodnú cestu vedúcu od Bardejova cez karpatské priesmyky do Poľska a do Haliče a brániť pohraničie pred vpádmi zo severných krajín. Pôvodný gotický hrad tvorilo trojuholníkové nádvorie, obohnané na temene vrchu kamennou hradbou, s obrannou vežou, palácom a inými, dnes ťažko identifikovateľnými budovami.
Hrad, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1347 pod menom Makauicha (Makovica), o sedemnásť rokov neskôr získal do vlastníctva Peter Cudar. On i jeho dediči zakladali na panstve nové dediny, zvyšovali výmeru úžitkovej pôdy, rozširovali majetok. Dohovorenými výmenami, aj násilným zaberaním zeme vytvorili postupne obrovské feudálne domínium, ktoré zaberalo prevažnú časť severovýchodného Šariša.
V roku 1470 rod Cudarovcov pánom Jakubom vymrel po meči. Po nich sa vo vlastníctve Zborova vystriedali Rozgoniovci, sliezsky šľachtic Schellenberg a napokon šarišská rodina Tárcaiovcov. Poslední majitelia za dvojvládia, po moháčskej bitke s Osmanmi, nadŕžali Zápoľskovcom a úspešnejší kráľ Ferdinand Habsburský ich politickú neprezieravosť náležite ocenil. Jeho vojsko Zborov dobylo a panovník Tárcaiovcom hradné panstvo odňal. V roku 1548 sa Zborovom odvďačil za vernosť a oddanosť svojmu prívržencovi Gašparovi Serédymu.
V čase, keď sa krajina pripravovala na obranu pred osmanskou agresiou, Serédyovci časť ziskov obetovali na modernizáciu vlastného hradu. V druhej polovici 16. storočia gotický hrádok prebudovali na mohutnú renesančnú pevnosť s využitím najnovších poznatkov talianskeho fortifikačného staviteľstva. Staré jadro vtedy prestavali, doplnili o nové pohodlné paláce a v nižšej polohe ho obtočili hradbou prvého predhradia.
Rozložitá zrúcanina na zalesnenom kopci (473 m) z flyšového pieskovca v Ondavskej vrchovine, je najlepšie prístupná chodníkom vyznačeným žltými turistickými značkami. Chodník na okraji obce Zborov križuje štátnu cestu v smere do Bardejova. Súbežne s ním ide náučná trasa. Od hradu obidve značky pokračujú do obce Dlhá Lúka.
(Úryvok z časopisu Krásy Slovenska - rubrika HRADY A ZÁMKY)