Konajú totiž v rozpore so Zákonom o Horskej záchrannej službe. Ako povedal riaditeľ horskej služby Jozef Janiga, zákon porušujú najmä menší prevádzkovatelia lyžiarskych tratí, čo dokumentujú výsledky nedávnych kontrol v jednotlivých horských oblastiach. Zistenia sa netýkajú napríklad Vysokých či Nízkych Tatier, kde pomoc na zjazdovkách zabezpečujú dobrovoľní členovia horskej služby.
Janiga odporučil prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk, aby pri zabezpečovaní služieb na svahoch dodávateľským spôsobom, požadovali potvrdenie o odbornej spôsobilosti, ktoré nesmie byť staršie ako dva roky. Ak si chcú vyškoliť vlastných zamestnancov, mali by žiadať od vzdelávacieho zariadenia potvrdenie o akreditácii, ktorú vydáva ministerstvo školstva.
V opačnom prípade im hrozí za porušovanie zákona sankcia. „O peniaze môžu prísť hneď trikrát," zdôraznil Janiga. Vysvetlil, že zbytočne vyhodia peniaze za školenie, ktoré nie je korektné a môžu dostať pokutu až do výšky stotisíc korún. Do tretice budú musieť týchto ľudí opätovne preškoliť.
Výsledky kontrol v súčasnosti služba sumarizuje a následne ich predloží príslušným úradom, teda špecializovanej štátnej správe. Nejde totiž iba o porušovanie zákona, ale aj živnostenského zákona. Problémy so zabezpečovaním lyžiarskych služieb v súlade s legislatívou sa týkajú iba niektorých horských oblastí, ktorých je na Slovensku v zmysle zákona dvanásť.
(tasr)