Maríb. FOTO - ARCHÍV
Jemenčania nepochybujú, že kráľovná zo Sáby žila a že jej rozsiahle kráľovstvo sa rozkladalo na území dnešného Jemenu. Žene, ktorá očarila kráľa Šalamúna a ktorú svet pozná ako jasnovidku Sibylu, hovoria Bilikisi. Netrápia ich chýbajúce vedecké dôkazy o jej existencii. Turisti sa zatiaľ do tejto arabskej krajiny nehrnú aj kvôli bezpečnosti. A preto Jemenčania horlivo oprašujú kráľovnin mýtus v nádeji, že možnosť pozrieť si pozostatky jej údajného paláca prinúti cudzincov zabudnúť na strach.
„Bez pamiatok sa tu cestovný ruch nerozprúdi. Pracujeme preto na vykopávkach a dúfame, že o rok alebo o dva turisti prídu. Domnievame sa, že kráľovná zo Sáby mala sídlo práve tu a boli by sme radi, keby to chcel vidieť celý svet," hovorí šéf oddelenia historických pamiatok jemenskej provincie Maríb Sádik Usmán.
O kráľovnej zo Sáby hovorí Starý aj Nový zákon a tiež Korán ako o žene, ktorá vypočula múdreho kráľa Šalamúna, bohato ho obdarovala a zriekla sa pohanstva.
Jemenčania poznajú predovšetkým rozprávanie z Koránu, podľa ktorého sa Šalamún dopočul o bohatom kráľovstve Sába a jeho kráľovnej, ktorá s modlí k slnku. Dal si ju zavolať, ale kráľovná po porade s mudrcami namiesto seba poslala kráľovi dary. Šalamún sa nahneval a nariadil arogantnú kráľovnú priviesť k svojmu trónu, ktorý nechal obložiť sklenenými tabuľkami. Kráľovnú Jeruzalem uchvátil a v domnienke, že trón stojí na vode, zdvihla si vysoko sukňu, aby si ju nezamočila. Sklonila sa pred Šalamúnom, prestúpila na jeho vieru a stala sa jeho spojencom.
Žiadny z náboženských textov sa nezmieňuje o láske medzi Šalamúnom a kráľovnou, zato si o nej môžu vypočuť všetci, ktorí sa vydajú k pozostatkom paláca v Etiópii. Každý malý sprievodca hovorí, že Makeda, ako tu kráľovnej zo Sáby hovoria, po návrate od Šalamúna porodila syna Menelika. Ten neskôr ukradol dosky s desatorom a previezol ich do afrického kráľovstva Aksum, dnešnej Etiópie. Od neho odvodzujú pôvod všetci etiópski vládcovia, vrátane Haileho Sellassieho.
Úsiliu Jemenčanov rozumie nemecký archeológ Burkhard Vogt. Dúfa, že nápisy na kameňoch pochovaných v piesku poodhalia fascinujúci príbeh o kráľovstve Sába. Turisti sa však zatiaľ Jemenu vyhýbajú - nie je to len riziko únosov miestnymi kmeňmi, ale aj obavy zo stúpencov al-Káidy, ktorí sa tu ukrývajú.
„V Jemene je bezpečnejšie než v New Yorku. Za rok sa tu stane menej násilných činov než v tomto americkom meste za deň. Turistov tu čaká nevídaná skúsenosť," láka šéf jemenskej cestovnej kancelárie Mutahár Takí a viacerí zahraniční diplomati s ním súhlasia.
Úrady chcú vylúčiť akúkoľvek nehodu a turistov tu preto čakajú neobvyklé opatrenia. Na ceste Maríbom ich sprevádzajú ozbrojení vojaci. Na hlavných cestných ťahoch sú hliadky. Príslušníci miestnych kmeňov musia na stanovištiach nechať všetky zbrane a muníciu. V samotnom Maríbe je to ťažké, ozbrojení sú tu aj dvanásťroční chlapci.
Nemeckým archeológom sa podarilo zrekonštruovať známu maribskú priehradu, ktorá je jasným dokladom dômyselnosti obyvateľov sábskeho kráľovstva. Odokryli aj veľkú časť chrámu, ktorú Jemenčania volajú Bilikisin trón. Podľa historikov sa sem ich predkovia chodili modliť k sábskej bohyni plodnosti.
Niektorí odborníci sa prikláňajú k tomu, že kráľovná zo Sáby bola Etiópanka. Ruiny paláca v Maríbe sú viditeľné z diaľky a Jemenci sú odhodlaní prilákať k nim svet, aj keď kráľovná zostane len legendou. (čtk)