BERLÍN, PEKING, BANGKOK, HANOJ, BRUSEL - Tieň vtáčej chrípky, ktorá si zatiaľ vyžiadala smrť 12 ľudí a asi 40 miliónov kusov hydiny, zavisol už aj nad Európou. Nemocnica v Hamburgu prijala s podozrením infekcie dve ženy. Jedna z pacientok sa práve vrátil
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Včerajšia snímka odberu krvi na zistenie vírusu vtáčej chrípky v Číne pripomína zábery z obdobia rozšírenia SARS minulý rok. FOTO - REUTERS
a z Thajska s príznakmi ochorenia. Druhú ženu, ktorá s ňou bola v kontakte, previezli do nemocnice z preventívnych dôvodov. Výsledky vyšetrovania majú byť známe dnes.
Podľa odborníkov je nepravdepodobné, žeby sa vtáčou chrípkou nakazil turista. Tlačovú konferenciu o vtáčej chrípke usporiadala aj Európska komisia. „Táto vec je úplne a neprimerane nafúknutá," vyhlásila hovorkyňa komisie. Prezident Inštitútu Roberta Kocha Reinhardt Kurth však včera v nemeckej televízii ZDF vyhlásil, že zatiaľ nijaký prostriedok na zabránenie zavlečenia vtáčej chrípky do Nemecka neexistuje.
Choroba vyčíňa v Ázii už mesiac a pol. Z desiatich postihnutých krajín len vo Vietname a Thajsku zaznamenali ochorenie u človeka.
Celkový počet úmrtí na vtáčiu chrípku sa cez víkend zvýšil na 12. V nedeľu chorobe podľahol už deviaty pacient z 11 potvrdených prípadov infekcie vo Vietname, osemnásťročný muž.
Thajsko má tri potvrdené obete vtáčej chrípky. Najnovšie sa ňou stala päťdesiatosemročná žena. Jedno thajské dieťa leží v nemocnici v kritickom stave - lekári mu dávajú tridsaťpercentnú šancu na prežitie.
Čína v nedeľu hlásila päť prípadov podozrení na vtáčiu chrípku hydiny. Infikovanie človeka sa v Číne zatiaľ neobjavilo, uviedla agentúra Nová Čína. Farmári vybíjajú kurčatá po tisícoch, platí všeobecný zákaz vývozu hydiny.
Doteraz sa nepotvrdilo, či sa choroba prenáša z človeka na človeka. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však už vyhlásila, že dve sestry, ktoré vo Vietname umreli koncom minulého mesiaca, sa vírusom mohli nakaziť od brata. Toho však spopolnili skôr, než mohla byť vykonaná pitva. Ak sa vtáčia chrípka začne prenášať z človeka na človeka, začne sa šíriť niekoľkonásobnou rýchlosťou. Podľa WHO sa to môže stať, ak vírus vtáčej chrípky zmutuje a spojí sa s vírusom obyčajnej chrípky.
Ekonómovia sa obávajú, že rozšírenie choroby spôsobí pokles trhov a hospodárske škody, ktoré prevýšia minuloročných 60 miliárd dolárov straty po prepuknutí epidémie SARS. „Teraz je choroba obmedzená na oblasti, kde chovajú hydinu. Ak sa začne prenášať z človeka na človeka, môže preniknúť do preplnených obchodných domov či verejnej dopravy," povedal ekonóm Rob Subbaraman. (zo, čtk, reuters)