Washington 27. januára (TASR) - Americké úrady prehliadli niektoré zreteľné signály, ktoré mohli zabrániť pri vstupe na územie USA únoscom lietadiel použitých pri útokoch z 11. septembra 2001. Uviedla to v pondelok federálna komisia vyšetrujúca okolnosti teroristických atentátov na New York a Washington.
Podľa vládnych predstaviteľov 19 únoscov vstúpilo do krajiny legálne, avšak komisia je toho názoru, že najmenej dvaja a možno až osem atentátnikov malo falošné víza. Komisia rovnako zistila, že americkí úradníci boli v kontakte s niektorými únoscami, no neboli schopní adekvátne vyšetriť ich podozrivé správanie.
Napríklad Saíd al-Ghamdí v júni 2001 presvedčil inšpektora z imigračného úradu, že je turista, aj keď nemal adresu na colnom liste, mal iba jednosmernú letenku a okolo 500 dolárov. Šiesti ďalší únoscovia porušili imigračné zákony tým, že si predĺžili pobyt aj po vypršaní platnosti víz alebo nechodili na anglickú jazykovú školu, aj keď na to im boli víza vydané.
Štyri z pasov únoscov sa našli. Jeden na ulici pár minút po náraze lietadla do severnej veže newyorského Svetového obchodného centra a predtým ako sa zrútila.
Komisia zverejnila v pondelok, prvý deň dvojdňového vypočutia v Kongrese ohľadom pohraničnej a leteckej bezpečnosti, vyhlásenie šéfa FBI Roberta Muellera. Ten tvrdí, že všetci únoscovia prišli do USA "zo zahraničia podľa zákona", pokým šéf CIA George Tenet označil 17 z 19 únoscov za "čistých". Podľa komisie založenej Kongresom problém spočíval sčasti v nedostatočnej koordinácii medzi imigračnými úradníkmi a tým, že sa zameriavali skôr na ilegálnych imigrantov ako na potenciálnych teroristov.
Dnešné vypočutie komisie sa zameria na zraniteľnosť a bezpečnostné pochybenia v rámci národného leteckého systému. Komisia by mala ukončiť svoju prácu do 27. mája, avšak požiada Kongres ešte najmenej o dva mesiace navyše.