Zrúcanina Muránskeho hradu je pre turistov nebezpečná. FOTO - AUTORKA
Prvýkrát spadla časť múru pred tromi rokmi a situácia sa každý rok zhoršuje. Bránu od vlaňajška podopiera drevená konštrukcia. Statici sa však zhodli, že tejto vyše 700-ročnej kultúrnej pamiatke nepomôže ani lešenie. Podľa informácií, ktoré dali odborníci riaditeľovi správy národného parku Marcelovi Uhrínovi: „Odkláňa sa jedna celá stena, akoby bola brána postavená zo štyroch samostatných, spolu nedržiacich kariet." Uhrín dal na záchranu hradu vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorej výsledkom by mala byť kompletná rekonštrukcia vstupnej brány. Pohltila by 5,3 milióna korún, no značnú časť tejto sumy by investovali len do dopravy materiálu. Cesta k najvyššie položenému hradu na Slovensku vedie členitým terénom.
Nielen ochranári, ale aj obec Muráň a miestne občianske združenie sa už roky snažia o zachovanie múrov, ktoré ešte z pôvodného hradu ostali. Problémom boli nevyjasnené vlastnícke vzťahy. Súčasným vlastníkom je štát, správcom pozemku Lesy SR. Hrad nemá súpisné číslo, nie je evidovaný v katastri.
Uhrín vidí najväčší problém vo financiách. Situáciu označujú kompetentní za alarmujúcu nielen z hľadiska zachovania pamiatky, ale aj bezpečnosti turistov. Keď si chcú pozrieť dominantu Muránskej planiny, na vstupnej bráne musia preliezť spomínanú konštrukciu. Žiadne varovanie, že to nie je bezpečné, tam nenájdu. „Buď vyznačíme alternatívny vchod, alebo nainštalujeme tabuľu s upozornením, že konajú na vlastné riziko," ubezpečuje Uhrín.
Zvyšky hradu sú najväčšou atrakciou Muránskej planiny. Práve pre ne prejde množstvo turistov 6-kilometrovú trasu z obce Muráň až na bralo Cigánka. V priaznivom počasí ich tam okrem prehliadky hradu čaká pohľad na panorámu Stolických vrchov i Muránskej planiny.