FOTO - ARCHÍV
Jeho výstavbe predchádzalo šírenie myšlienok reformácie najmä v 17. storočí. Po viacerých nepokojoch a predovšetkým po potlačení Thökölyho povstania musel cisár Leopold I. vyjsť protestantom v ústrety. Na sneme v maďarskom Šoproni v roku 1681 uzrel svetlo sveta zákonný článok (tzv. artikula), ktorý povoľoval výstavbu dvoch evanjelických kostolov v niektorých stoliciach Uhorska. Od tejto artikuly sú odvodené aj názvy kostolov.
Artikulárne kostoly sa museli stavať na okraji obcí mimo mestských hraníc, nesmeli mať vežu so zvonom a ich vchod musel byť odvrátený od obce. Na stavbu kostola sa nesmel použiť kameň ani železo, mohli byť len z dreva. Ako spojivo sa využívali len drevené diely.
Drevený kostol v Paludzi, jednej z obcí neskôr zatopených vodami Liptovskej Mary, postavili v roku 1693. Keďže počet evanjelikov rástol, v roku 1774 ho tesársky majster Jozef Lang prebudoval. Bola to obdivuhodná práca, keďže tesár nepoužíval nijaké projekty, nevedel čítať ani písať a pri práci sa spoliehal len na vlastné skúsenosti. Napriek tomu stavbu dokončil za neuveriteľných osem mesiacov. Drevenú zvonicu postavili až v roku 1781, keď cisár Jozef I. vydal Tolerančný patent.
Výstavbe vodného diela Liptovská Mara padla za obeť aj Paludza a tak kostol rozobrali a v pôvodnej podobe postavili medzi obcami Svätý Kríž a Lazisko.
Pôdorys kostola s dĺžkou 43 metrov má podobu kríža a dovnútra vojde takmer 6000 návštevníkov. Zaujímavé je najmä drevené barokové zariadenie, ktoré s dopadajúcim svetlom pôsobí neobyčajne emocionálne. V interiéri sa nachádza drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom Premenenie Krista. Unikátna je aj kazateľnica stojaca na zrubovom základe (na opticky a akusticky najvýhodnejšom mieste), akoby spredu podopretá barokovým anjelom. Oltár aj kazateľnicu zhotovil rezbár J. Lerch z Kežmarku.
Dvojposchodové chórové empory zdobia biblické maľby, ktoré spolu s veľkým lustrom z benátskeho skla dotvárajú čarovné vnútro kostola. S kostolom tvorí harmonický celok samostatne stojaca drevená veža slúžiaca ako zvonica. Jej pôvodné zvony z konca 18. storočia zrekvirovali počas prvej svetovej vojny, dnešné zvony (Viera, Nádej a Láska) pochádzajú z roku 1922.
(Úryvok z časopisu Krásy Slovenska - rubrika REGIÓN)
Viac sa dočítate v najnovšom čísle časopisu „Krásy Slovenska". Časopis o prírode, cestovnom ruchu a turistike na Slovensku si môžete kúpiť vo vašom novinovom stánku alebo predplatiť na adrese: Krásy Slovenska, Dúbravská cesta 9, P. O. Box 115, 840 05 Bratislava 45, tel. 02/5465 2055, info@dajama.sk, www.dajama.sk