Liptovský Mikuláš 19. januára (TASR) - Na Slovensku sa nachádza 4606 zameraných a evidovaných jaskýň, čo je jedna z najväčších hustôt vo svete. Pre verejnosť je z nich sprístupnených 13, jedna z nich sa nachádza pod Bojnickým zámkom. Aj takéto zaujímavosti sa môžu dozvedieť návštevníci výstavy Jaskyňa - dutina v horninovom masíve, ktorú sprístupnili dnes v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši. Potrvá do 5. marca.
Výstava približuje prostredníctvom fotografií, kresieb, máp aj spôsob vzniku jaskýň. Popisuje postupy pri ich objavovaní a sprístupňovaní. V prírode sa jaskyne vytvorili spravidla pozdĺž tektonických porúch, alebo vo vhodnej hornine ich vyhĺbila voda. Takisto môžu vzniknúť vo vulkanických horninách pri charakteristickom pohybe lávy. Zaujímavé sú tiež pre nás dosť exotické jaskyne v ľadovcoch, pričom ľad je v niektorých prípadoch takisto považovaný za horninu, respektíve minerál, povedala odborná pracovníčka SMOPaJ Judita Bekeová.
Jaskyne podľa výplne môžu byť sintrové, aragonitové alebo ľadové. Na Slovensku je vyše 50 ľadových, z ktorých dve sú sprístupnené verejnosti. Nachádzajú sa v Demänovskej doline pri Liptovskom Mikuláši a Dobšinej (okres Rožňava). Najdlhšou jaskyňou je Demänovský jaskynný systém, ktorý meria 33 km. Jednou z najstarších známych jaskýň v Európe je Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá je písomne doložená od roku 1299. Prvýkrát bola turisticky sprístupnená od roku 1880-1885 neskôr bola uzatvorená a oficiálne ju otvorili pre verejnosť v roku 1950. Z jej celkovej dĺžky 1750 m je sprístupnených len 680 m. Je trvale zaľadnená podlahovým ľadom, ľadovými stĺpmi, stalagmitmi a stalagtitmi. Na objavovaní a mapovaní jaskýň majú veľký podiel členovia Slovenskej speleologickej spoločnosti v Liptovskom Mikuláši. Každoročne objavia a preskúmajú niekoľko stovák podzemných chodieb a dutín. Ich sprístupňovanie pre verejnosť je veľmi zložité. Záujemca o podzemné krásy však môže využiť sprievodcovskú jaskynnú službu, ktorá jestvuje zatiaľ v Jaskyni mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách a v Krásnohorskej jaskyni pri Rožňave. Na vstup do nesprístupnených jaskýň je potrebné špeciálne povolenie Ministerstva životného prostredia SR.