
Program výstupu na Oponický hrad
8.00 h - Apponyiho múzeum - vystúpenie šermiarov, ukážky rezbárstva, kováčstva
11.00 h - stretnutie účastnmíkov pred Apponyiho poľovníckym múzeom
12.00 - 14.00 h - výstup na hrad
14.00 - 16.00 h - posedenie pri ohni, rozprávanie o histórii kraja
Podľa starej povesti bol staviteľom kamenného oponického hradu veľkomoravský kráľ Svätopluk, ktorý ukryl na tomto mieste svoj poklad. Hrad sa spomína v roku 1300 ako obranný hrad majetkového doménu Matúša Čáka Trenčianskeho. Pozoruhodná je skutočnosť, že hradní páni Oponíc si zmenili svoj predikát podľa názvu hradu na Appony a začali sa odvtedy tak nazývať, čím bol položený základný kameň rodového sídla vo Veľkých Oponiciach (Nagy Appony). V roku 1542 vybudovali na hrade dokonalejšie opevnenie, ktoré odolalo i protitureckým nájazdom. Medzi majiteľmi hradu boli i agilní muži, ako Pavol Apponyi (1564 - 1624), známy vojenský stratég, tvorca podpisovateľov Viedenského mieru, a tekovský župan, ktorý za tieto zásluhy dostal barónsky titul.
V roku 1645 prepukol na hrade ničivý požiar a jeho majitelia sa presťahovali do kaštieľa dolu v obci. Apponyiovci ruiny konzervovali, pretože ich k tomuto miestu viazala rodová tradícia. Po smrti posledného potomka v roku 1935 sa prestalo o hradné múry dbať a odvtedy chátrajú ako zabudnutá stavba aj v mysliach ľudí.
Z rodu Apponyiovcov vyšlo viacero známych mužov. Ľudovít (1849 - 1909) bol dvorným maršalom cisára Františka Jozefa a predposledným majiteľom oponického panstva. Henrich Apponyi (1885 - 1935), diplomat a poslanec Uhroského snemu, vášnivý cestovateľ a poľovník, bol posledným majiteľom oponického veľkostatku. Časť majetku a renesančný kaštieľ predal inžinierovi Viktorovi Slezákovi, okrem časti lesa, ktorú zdedila jeho neter Geraldína, albánska kráľovná. Geraldína (1915) v súčasnosti žije v Juhoafrickej republike a prednedávnom zaslala do Apponyiho múzea list, v ktorom spomína na Oponice, nádhernú knižnicu a vyznáva sa z lásky k našej krajine.
V Apponyiho poľovníckom múzeu sa nachádza množstvo trofejí, štýlový nábytok a umelecké predmety z polovice 19. storočia. Okrem toho si môžeme prezrieť hrobku rodu Apponyiovcov, ktorá sa nachádza pod tunajším kostolom sv. Petra a Pavla.
FRANTIŠEK KYSELICAFOTO - ARCHÍV