Cestovné kancelárie v SR nevyslali klientov do ohrozeného južného Thajska
Bratislava 9. januára (TASR) - Cestovné agentúry a kancelárie na Slovensku, ktoré predávajú zájazdy do destinácií južného Thajska, od Nového roka do nich ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 9. januára (TASR) - Cestovné agentúry a kancelárie na Slovensku, ktoré predávajú zájazdy do destinácií južného Thajska, od Nového roka do nich nevyslali žiadnych klientov. V súčasnosti tam totiž kvôli útokom separatistických skupín platí výnimočný stav.
"Nemám žiadne informácie, že by nejaký Slovák v januári vycestoval na dovolenku alebo z titulu obchodných povinností do Thajska. To je ojedinelá exotická destinácia," uviedla TASR generálna riaditeľka Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Jana Kozubová. Uvítala však, že Veľvyslanectvo SR v Bangkoku vo štvrtok odporučilo cestujúcej verejnosti vyhnúť sa návšteve najmä južných provincií.
Bratislavská agentúra Supravia, ktorá predáva letenky do Bangkoku a do letoviska Ko Samui na juhu Thajska, neeviduje záujem občanov o pobyt v spomínaných destináciách. Vo veci vyhlásenia výnimočného stavu v troch provinciách - Yala, Narathiwar a Pattaniatí - agentúra nemá zatiaľ žiadne špeciálne pokyny. Aktuálna situácia v Thajsku je však podľa pracovníkov Supravie veľmi čerstvá, navyše, prvých záujemcov o túto destináciu majú nahlásených a budú vybavovať až vo februári.
Ani ďalšieho predajcu leteniek do Thajska agentúru Saya v posledných dňoch nikto neoslovil so žiadosťou o pobyt v uvedenej krajine.
Zhodou okolností nemá v ohrozenej oblasti rekreantov ani cestovná kancelária Reisekaiser z Bratislavy, ktorá letecké zájazdy na ázijský kontinent, vrátane Thajska, predáva pre rakúske cestovné kancelárie. "Ak by sa v Thajsku niečo vážne udialo, automaticky by sme boli upozornení a inštruovaní rakúskym ministerstvom zahraničných vecí," potvrdila cestovná kancelária.
Provincia Narathiwar, v ktorej teraz došlo k najintenzívnejším útokom zo strany separatistických skupín, je jednou zo štyroch moslimských provincií v prevažne budhistickom Thajsku. Práve južné časti bývali semeniskom moslimských separatistov, usilujúcich o vyhlásenie nezávislého moslimského štátu. V posledných rokoch tam dochádza k čoraz častejším útokom na vládne ciele. Aktérmi útokov sú podľa thajskej vlády separatisti, gangstri i zločinci.