ého prístavu elegantný zaoceánsky parník Queen Elizabeth. Bol to závan nostalgie. V tom čase to vyzeralo, že nová vlajková loď spoločnosti Cunard Line je vôbec posledným plavidlom svojho druhu.
Ukázalo sa však, že to tak nie je. O zhruba tri desiatky rokov neskôr sa síce s concordami skončila éra nadzvukovej dopravy, ale na hladinu spustili nový zaoceánsky kolos. Novú Queen Mary 2, ktorej výstavba stála 800 miliónov dolárov.
Supermodernú luxusnú loď včera pokrstila v jej domovskom prístave, v anglickom Southamptone, britská kráľovná Alžbeta II. Queen Mary 2 preberá transatlantické povinnosti od svojich predchodkýň, ktoré tiež niesli mená kráľovien.
Veľké dopravné plavidlá sa síce stavajú ďalej, ale Queen Mary 2 sprevádza povesť, že je od čias Queen Elizabeth prvou ozajstnou zaoceánskou loďou hodnou tohto mena. Oceľové monštrum je prvým veľkým zaoceánskym plavidlom, ktoré má prekonávať Atlantik rýchlosťou 30 uzlov (54 kilometrov za hodinu) aj v zlom počasí.
Rozmery Queen Mary 2 trojnásobne prekonávajú veľkosť tragicky známeho Titanicu. Loď čnie do výšky 23. poschodia a jeho generátory dokážu vyrobiť toľko energie, že by stačila mestu s 300-tisíc obyvateľmi.
Architektúra je kombináciou klasických línií typických pre plavidlá Cunardu a „podozrivých" rysov módnych veľkokapacitných výletných lodí - napríklad balkóny, ktoré zdobia súkromné apartmány, čo lodi dodáva vzhľad akéhosi plávajúceho mestského sídliska.
Apartmány budú stáť dočasných majiteľov týždenne od jedného a pol tisíca dolárov do 30-tisíc. To z Queen Mary 2 robí miliardovú záležitosť, čo môže prilákať na more milionárov, ktorí oceán medzi Európou a Amerikou prekonávali do poslednej možnej chvíle concordami.
Ľudia, ktorí na obrovskej lodi už boli, sa na nej vraj strácali aj po troch dňoch. Zablúdiť v priestoroch, kde môžete dostať thajskú masáž, navštíviť rockovú operu alebo obdivovať umelecké predmety v hodnote troch miliónov libier, je vraj veľmi príjemné.
Príchod Queen Mary 2 však nie je takou verejnou senzáciou, akou sa stala v tridsiatych rokoch minulého storočia jej predchodkyňa Queen Mary. Nové plavidlá tohto typu totiž obyčajne neznamenajú nič iné než oprášenie toho, čo už tu bolo.
Strašidlo potopenia, všadeprítomné od čias Titanicu, zažehnáva 22 záchranných člnov, na ktoré by sa zmestilo dvakrát toľko ľudí, než ich môže na palube cestovať, plus desať percent navyše - zrejme pre čiernych pasažierov. Aby bola plavba počas prudkých zimných búrok v severnom Atlantiku bezpečná, vybudovali na prove vlnolam.
Prvú plavbu zo Southamptonu do floridského Fort Lauderdale budú médiá pozorne sledovať. Nad loďou sa totiž začal vznášať tragický osud ešte predtým, ako vyplávala z dokov vo francúzskom Saint-Nazaire, kde ju postavili. V novembri počas návštevného dňa spadol z veľkej výšky lodný mostík. Zahynulo 15 ľudí. Spoločnosť Cunard verí, že na Queen Mary 2 to bola posledná tragédia.
(mch, čtk/iht)