WASHINGTON, BRAZÍLIA - Príchod turistov do Spojených štátov od pondelka pripomína procedúru na policajnej stanici. Colní úradníci začali návštevníkom s vízovou povinnosťou snímať odtlačky prstov a fotografovať ich. Nové opatrenie na 115 letiskách, v 14 prístavoch a do konca roku aj na 50 cestných priechodoch má zaistiť bezpečnosť amerických hraníc v ére teroristických hrozieb.
Američania dúfajú, že sa im podarilo utvoriť sieť, ktorá zachytí osoby porušujúce pravidlá imigračnej kontroly, majú záznam v trestnom registri alebo patria k skupinám na americkom zozname teroristických organizácií. Systém pracuje so skenermi, digitálnou databázou a fotoaparátmi. Ak databáza vydá varovanie, podozrivý musí podstúpiť ďalšiu kontrolu alebo výsluch. Chyba sa pripúšťa v 0,1 percenta prípadov. Rovnaká procedúra čaká turistu aj pri odchode z krajiny. Kontrole nepodliehajú všetci návštevníci rovnako. Občania 28 väčšinou európskych krajín, s ktorými má USA bezvízový styk a prichádzajú do USA na menej ako 90 dní, sú výnimkou. Z východoeurópskych krajín k nim patrí aj Slovinsko.
Analytici predpovedajú Američanom prudký pokles príjmov z turistiky, cestovné kancelárie sa pripravujú na dlhé rady a zdržania na letiskách.
Minister pre vnútornú bezpečnosť Tom Ridge argumentuje, že len skúšobný program na letisku v Atlante zachytil 21 nežiaducich osôb.
Mnohí hovoria aj o porušení práva na súkromie. „Procedúra trvá len 15 sekúnd. Pre cestujúcich to nič nie je, ale teroristi sa jej ťažko vyhýbajú," hovorí Ridge.
Aktivisti za občianske práva však tvrdia, že systém nebude účinný, pretože väčšina teroristov podľa nich nemá nikde záznam a, naopak, skomplikuje zahraničnopolitické vzťahy Spojených štátov. Upozorňujú aj na fakt, že teroristi môžu byť občanmi európskych štátov. „Bunky al-Káidy sú predsa v každej krajine sveta," povedal londýnsky bezpečnostný expert Philip Baum.
Brazília zareagovala na nezvyklé kontroly prísnymi previerkami Američanov. Americkí návštevníci musia dať odtlačky prstov a dať sa vyfotografovať s poradovým číslom. Brazílska technika je však menej výkonná než americká. Niektorí americkí turisti na letisku v Riu de Janeiro sa v pondelok na letiskách zdržali aj deväť hodín.
Starosta Ria de Janeiro označil súdne rozhodnutie za nešťastné. Kontroly boli aj na programe rokovaní brazílskej vlády. Obyčajní Brazílčania recipročné kontroly do 98 percent schvaľujú. „Brazília má právo na recipročné opatrenie. Problém je tunajšia nedokonalá technika. Ľudí to rozčuľuje a stráca sa aspekt protestu proti politike USA," povedala dvadsaťsedsemročná sociologička z Bostonu Claire Fallenderová, ktorá na letisku v Riu de Janeiro strávila po prílete päť hodín.