Úrady každému naskenujú odtlačky pravého a ľavého ukazováka a tvár odfotografujú digitálnym fotoaparátom. Údaje vraj budú bezpečne uložené a dostanú sa k nim len autorizovaní úradníci a vybrané agentúry, ktoré zodpovedajú za bezpečnosť občanov i návštevníkov USA.
Odtlačky sa budú snímať aj pri odchode zo Spojených štátov. Zistí sa tak napríklad, či niekto v Amerike nebol dlhšie, ako mu povoľujú víza.
Systém US-VISIT Američania vyvinuli vraj preto, aby turistom, študentom a obchodníkom zjednodušil vstup do krajiny. Odtlačky prstov majú znemožniť inej osobe použiť doklady cestujúceho a tak systém podľa Američanov chráni aj jeho.
„Každá krajina má možnosť určiť ochranu svojho územia spôsobom, akým chce," povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Monika Kuhajdová. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga povedal, že opatrenia majú zvýšiť bezpečnosť občanov USA aj návštevníkov krajiny, čo slovenské ministerstvo berie na vedomie.
Slovensko berie odtlačky prstov iba prichádzajúcim utečencom. O snímaní odtlačkov všetkých turistov zatiaľ neuvažuje, v budúcnosti sa mu však pravdepodobne nevyhne. „Súvisí to s naším vstupom do Európskej únie, ktorá pripravuje novú smernicu," povedala Kuhajdová.
Americké opatrenie nahnevalo brazílskeho federálneho sudcu Juliera Sebastiao de Silvu. Vydal príkaz, aby brazílske úrady začali snímať odtlačky prstov a robiť fotografie všetkým Američanom, ktorí prídu do Brazílie. „Považujem tento krok za brutálny, ohrozujúci ľudské práva a porušujúci ľudskú dôstojnosť," povedal sudca.
Americký systém doteraz testovali na letisku v Atlante. Do konca roku 2005 by mal fungovať na 115 medzinárodných letiskách a vo všetkých prístavoch.
Opatrenie sa netýka občanov USA a 27 prevažne európskych krajín, ktoré majú s Amerikou bezvízový styk. Procedúra podľa odhadov amerického ministerstva zahraničných vecí ročne čaká asi na 23 miliónov turistov.
(tasr, čtk, mož)