dernejšej vstupnej budovy pri Harmaneckej jaskyni, pre ktorú bola jaskyňa celý rok mimo prevádzky. ”Harmaneckú jaskyňu pritom minulý rok navštívilo viac ako 23 tis. turistov,” uviedla pre agentúru SITA vedúca úseku prevádzky jaskýň a marketingu Slovenskej správy jaskýň (SSJ) Ľubica Nudzíková.
Najnavštevovanejšou jaskyňou od januára do novembra bola Demänovská jaskyňa slobody, ktorú si prezrelo takmer 159,5 tis. návštevníkov, po nej nasledovala Belianska jaskyňa (118,1 tis.), Dobšinská ľadová jaskyňa (110,3 tis.) a Demänovská ľadová jaskyňa (106,9 tis. turistov). Najmenej turistov, v počte 14,8 tis. návštevníkov, si prezrelo Gombaseckú jaskyňu. Najväčší medziročný nárast návštevnosti ku koncu novembra zaznamenala Dobšinská ľadová jaskyňa s nárastom o viac ako 5,3 tis. návštevníkov. Naopak, najväčší pokles turistov zaznamenala Belianska jaskyňa, a to o 11,8 tis. návštevníkov. ”Z okolitých krajín evidovala SSJ nárast českých turistov a vracať sa začínajú aj maďarskí turisti,” konštatovala Nudzíková. Naopak v poslednom období navštívilo slovenské jaskyne podľa Nudzíkovej menej poľských turistov.
Všetky sprístupnené jaskyne sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky. Päť z nich (Jasovská , Domica, Gombasecká, Ochtinská aragonitová a Dobšinská ľadová) patrí do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. SSJ vznikla v roku 1970 v súčasnom období zamestnáva celkovo 105 zamestnancov, z toho 72 na trvalý pracovný pomer.