Počas Vianoc sa Svätá zem – Izrael tradične zapĺňala množstvom pútnikov, ktorí sem prichádzajú sláviť sviatky. Bazilika Narodenia je veľmi veľká a na Štedrý deň pojala tri rôzne skupiny veriacich z troch rôznych cirkví – katolíckej, protestantskej a koptskej spolu so sýrskymi cirkvami a arménskou cirkvou.
V posledných rokoch je však cestovný ruch v Betleheme úplne ochromený, hoci podľa údajov izraelského ministerstva cestovného ruchu sa od apríla tohto roku počet turistov zreteľne zvýšil a do konca roka by mal dosiahnuť jeden milión. Najhorlivejšími pútnikmi sú Španieli, u ktorých zaregistrovali nárast až o 92 percent. Najhojnejším rokom bol z tohto hľadiska jubilejný rok 2000, keď do Izraela pricestovali až tri milióny pútnikov a turistov. Hovorca izraelskej armády však pred návštevou Betlehema varoval: “Kto chce v súčasnosti cestovať do rodiska Ježiša, musí mať k dispozícii veľa času a počítať s tým, že bude dlho stáť na prudkom slnku, kým ho nervózni vojaci skontrolujú,” citovala ho Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.
Štedrovečerný jedálny lístok v Izraeli dokazuje vplyv amerických a anglických zvykov: hlavný chod tvorí morka okorenená paprikou, škoricou a muškátovým orechom a plnená ryžou, mäsom, orieškami a mandľami. V protestantských zboroch je zvykom chodiť skoro večer 24. ra v skupinách koledovať. Na druhý deň pred raňajkami rozbaľujú ich deti darčeky. Po raňajkách idú protestanti do chrámov, navštevujú priateľov a želajú si navzájom šťastné Vianoce. Katolícky kňazi cez sviatky posväcujú svätenou vodou členov rodín.