Spýtali sme sa ich, v čom by si u nás vedeli predstaviť lepšie podmienky na turistické podnikanie a či by sa im v inej krajine v tomto smere podnikalo lepšie.
BRAŇO HRONEC (s manželkou vedie Hotel No 16 v Bratislave): „Nesporne. Finančné zaťaženie radšej ani nespomínam. Neúnosné je však už to, že často strácame čas a energiu na vybavovanie nezmyselných lokálnych prekážok. Uvediem len príklad - z neznámych dôvodov sa zmení ulica na jednosmernú a nášmu hotelu evidentne klesá kvôli tomu klientela. Ale na príslušných miestach nie je záujem o to, že je tu hotel medzinárodného významu. Dostanete len odporučenie - postavte si na križovatku človeka, ktorý vám bude navigovať hostí a nosiť im kufre hore ulicou. Nepochopím ani, že mesto nevie nájsť peniaze napríklad na to, aby vysvietilo takú atrakciu, ako je Dóm sv. Martina. To sú vo svete úplné samozrejmosti.“
ĽUDOVÍT KANÍK (s manželkou prevádzkuje Grandhotel Matej v B. Štiavnici): „Určite. Slovensko robí veľkú chybu, že cestovný ruch tu má minimálnu podporu. Podnikatelia nepotrebujú nejaké podpory zadarmo z peňazí daňových poplatníkov, ale potrebujú, aby štát investoval do reklamy a do pozitívnej propagácie, lebo toto si človek sám nezabezpečí. Ale o ostatné sa už podnikatelia postarajú sami.“
SLAVOMÍR MAGÁL (s manželkou prevádzkuje hotel Kamila v Bratislave): „Určite áno. Vstúpil som do slovenského cestovného ruchu síce ako amatér, ale aj ako investor so slušným balíkom peňazí. Rovnako ako predchádzajúca aj táto vládna garnitúra však očividne zvýhodňovaním určitých subjektov umožňuje nerovnú konkurenciu. Ktorýkoľvek, aj menší zahraničný investor dostane napríklad daňové prázdniny, zvýhodnené ceny pozemkov alebo lokálnu podporu. Netransparentne sa selektujú uchádzači o granty v cestovnom ruchu. Najlepšou podporou nie sú lobisticky manipulované granty, ale priame subvencie tam, kde vznikajú nové pracovné miesta, turistické zariadenia a atrakcie. Tieto prvky sa dajú reálne posúdiť. Rôzne komisie ‘nezávislých odborníkov z regiónov‘ menované úradníkmi tancujú len rituály s cieľom uliať grantové prostriedky na financovanie politických strán a zopár kamarátov.“
ĽUBO ROMAN (má s rodinou v prenájme zariadenie Leberfinger v Bratislave): „To určite. Nie je tu legislatíva. Možnože teraz, keď príde regionálny rozvoj, bude to aj spôsob, ako naštartovať turistický ruch v rámci regiónov. Lebo tam tomu ľudia najlepšie rozumejú. Pochybujem, že by niekto na ministerstve hospodárstva rozumel tomu, čo sa má robiť napríklad v Humennom. Myslím si, že o cestovný ruch by sa malo starať ministerstvo kultúry, lebo to hlboko súvisí s kultúrou - pamiatky, galérie, divadlá, hudba.“ (ru)