Turín 4. decembra (TASR) - Stovkám lyžiarskych stredísk hrozí v nasledujúcich rokoch pre nedostatok snehu zánik. Konštatuje sa to v štúdii Programu OSN pre ochranu životného prostredia (UNEP), ktorú predstavili na práve prebiehajúcej 5. svetovej konferencii pre šport a životné prostredie v Turíne.
Táto kríza postihne prakticky všetky krajiny, ktoré žijú zo zimnej turistiky. Najprominentnejšou obeťou klimatických zmien by sa mohlo podľa vedcov z univerzity v Zürichu stať stredisko Kitzbühel v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko, ležiace v nadmorskej výške 760 metrov.
Najviac budú postihnuté Nemecko a Rakúsko, pretože mnohé ich strediská sú v malých výškach. Vo Švajčiarsku hrozí nedostatok snehu každému druhému lyžiarskemu centru. Relatívne najlepšie obídu vysoko položené oblasti v amerických Skalistých horách.
Aj výroba umelého snehu sa stane kvôli stúpajúcim teplotám komplikovanejšia. Napríklad v Rakúsku sa hranica sneženia posunie v nasledujúcich 30-50 rokoch o 200 až 300 výškových metrov nahor. V Austrálii bude do roku 2070 bez snehu všetkých deväť lyžiarskych stredísk.
Riešením nebude ani využívanie ľadovcov, pretože aj tie v 20. storočí značne ustúpili. Vo Švajčiarsku sa do roku 2030 počíta s ústupom ľadovcov o ďalších 20-70 percent. Tým sa zvýši riziko zosuvov pôdy. Počítať treba i s častejším výskytom lavín vo výškach nad 2000 metrov, ktoré budú ohrozovať lyžiarov.
Vo svojej štúdii sa vedci opierali o údaje Medzivládneho panela klimatických zmien (IPCC), ktorý obsahuje výpočty viac ako 2000 klimatológov. Lyžiarske stredisko je podľa týchto dát "bezpečné" po stránke dostatku snehu, keď v siedmich z desiatich zimách (od decembra do polovice apríla) dosahovala snehová pokrývka počas najmenej 100 dní 30-50 centimetrov. Vo Švajčiarsku má takýto štatút 85 percent z 230 stredísk. Scenár IPCC predpovedá pokles na 44 percent.
Uvedené výpočty však nestoja na pevných základoch. Významným faktorom neistoty je predpokladaný nárast priemernej globálnej teploty o 1,4 až 5,8 stupňa Celzia do roku 2100. Len v prípade, ak by sa podarilo drasticky znížiť emisie skleníkových plynov, zostanú zimné športy zachované v takom rozsahu ako doteraz.