
FOTO - ARCHÍV
Madurodam, ktorý leží v centre holandského politického hlavného mesta Haag, je určite najmenším mestom tejto krajiny. Všetko je tu totiž dvadsaťpäťkrát menšie než kdekoľvek inde. Má to svoje nesporné výhody: zatiaľ čo v obyčajnom meste potrebujete na prejdenie ulice povedzme dvadsaťpäť krokov, v Madurodame vám stačí jediný. Typické úzke kanálové domčeky, veterné mlyny, kráľovský palác či najrôznejšie historické pamiatky tu sú vystavané v mierke 1:25. Jednou z mála vecí, ktoré sa však Madurodamčanom našťastie zmenšiť nepodarilo, sú prekrásne kvetinové záhony, ktoré nájdete všade naokolo.
História Madurodamu
Postavili ho pred vyše polstoročím podľa projektu architekta S. J. Bouma s cieľom demonštrovať historický vývoj holandského mesta počas predošlých stáročí. Za jeho zakladateľov sa považujú manželia Madurovci (podľa nich dostalo aj názov) a pani Boon-van der Starpová.
Zjednodušene by sa dalo povedať, že Madurovci prispeli svojimi peniazmi a pani Boon-van der Starpová myšlienkou. Od roku 1947 bola členkou nadácie, ktorá prevádzkovala sanatórium pre študentov, ktorí sa liečili na tuberkulózu a popri tom chceli študovať. Prevádzka tohto zariadenia však bola finančne náročná a sponzorov bolo v povojnových rokoch málo. Pani van der Starpová sa teda začala obzerať po možnostiach vlastného financovania. Inšpiráciu našla v Anglicku, kde vo vtedajšom Beaconsfielde stála atrakcia podobná, ako je dnes Madurodam. Išlo o zmenšeniny anglických architektonických pamiatok.
Čoskoro sa našiel aj investor. Manželia Madurovci, ktorým v 2. svetovej vojne zomrel syn George, sa rozhodli postaviť mu pomník pripomínajúci jeho hrdinskú smrť. Myšlienka vybudovať na jeho počesť akési „zmenšené Holandsko" sa im zapáčila. Prispeli nemalou sumou, a tak už o pár rokov neskôr, presne 2. júla 1952, mohol Madurodam prvý raz otvoriť svoje brány. Začala sa tak písať história jednej z najnavštevovanejších atrakcií v celom Holandsku.
V roku 1964 sanatórium pani Starpovej ukončilo prevádzku, keďže tuberkulóza v Holandsku bola na ústupe. Madurodam si však aj potom udržal svoj charitatívny charakter. Zisky z jeho prevádzky dnes putujú na najrôznejšie projekty zamerané na sociálnu a kultúrnu podporu pre mladých ľudí.
Madurodam dnes
Mestečko od svojho vzniku podstatne nemenilo svoj charakter. Každý rok síce pribúdali nové atrakcie, no jeho areál sa nezväčšoval. Bolo jasné, že skôr či neskôr k tomu musí prísť. Po niekoľkých rokoch rekonštrukcie, výstavby nových domov, uličiek, mostov a ciest otvoril v roku 1996 svoje brány nový väčší Madurodam. Pribudol obrovský maják, ktorý víta svojich návštevníkov ešte pred vstupom do mesta, nový prístav, mestečko budúcnosti, ale aj luxusné reštaurácie a dve viacúčelové mestské haly, kde sa počas roka pravidelne konajú rôzne večierky.
MADURODAM
Dostať sa do Madurodamu nie je žiadny problém. Pre peších turistov tu sú električky, ktoré pravidelne premávajú z hlavnej haagskej stanice (spiatočný lístok stojí 2,25 eura) a pre motoristov je pripravené veľkokapacitné parkovisko niekoľko metrov od areálu.
Návšteva Madurodamu vás v porovnaní s podobnými západoeurópskymi atrakciami nevyjde až tak draho. Lístok pre osoby nad 12 rokov stojí 12 eur, za deti do 12 rokov zaplatíte 8,75 eura a dôchodcovia nad 65 rokov majú vstup za 11 eur. V prípade, že prichádzate v dvadsať- a viacčlenných skupinách, odrátajú vám tretinu z ceny lístka. (pš)