Británia oficiálne očakáva, že teroristický útok v New Yorku a vo Washingtone bude pre ňu znamenať pokles príjmov z turistiky až päť percent. Asi desať až 15 percent ju už stála epidémia slintačky a krívačky.
Británia chcela na jeseň začať rozsiahlu propagačnú kampaň. Mala sa do nej zapojiť kráľovská rodina, hviezdy popu aj futbalu a bývalý americký prezident Bill Clinton s dcérou Chelseou, ktorá študuje vo Veľkej Británii.
Jednou zo základní pre kampaň mal byť New York. Festival „Británia v New Yorku“ sa zmenil na demonštráciu solidarity: „Británia s New Yorkom“.
Kľúčom pre britský „incoming“, teda turistov, ktorí navštevujú Britániu, sú Američania so svojimi zhruba štyrmi miliónmi návštevníkov a 2,5 miliardami utratených libier. Práve Američania bezprostredne po atentátoch začali návštevy rušiť.
Prechádzka po inak nabitom a dnes poloprázdnom Trafalgarskom námestí odhalila len päť, šesť amerických turistických skupiniek. Hotely hlásia, že zaoceánske rezervácie sa „jednoducho zrútili“.
Nielen Londýn, ktorý sa považuje za dvojča teroristami napadnutej metropoly nad Hudsonom, pociťuje nedostatok turistov. Škótska dedinka Kingsbarns neďaleko St. Andrews, kde študuje princ William, má len golfový green a je si stopercentne istá, že o nej žiadny terorista v živote nepočul. Správkyňa golfového ihriska Donna Clarková však vybavila za posledných desať dní 630 telefonátov rušiacich rezerváciu. Zrušenie Ryderovho pohára zasadilo ďalšiu ranu.
Britský turistický priemysel si sľubuje, že časť výpadku zahraničných turistov nahradia Briti, ktorí pravdepodobne obmedzia cesty do zahraničia. Pre istotu však už požiadal, podobne ako aerolínie, vládu o pomoc, ktorá ju predbežne prisľúbila.
(čtk)