
Púnske mince
a bolo zničené o šesť storočí neskôr po troch púnskych vojnách.
Dnes ostali iba trosky, ktoré však stále pútajú pozornosť turistov: obetné miesto, púnsky prístav, Antoniove kúpele (2. storočie pred naším letopočtom), amfiteáter, kde sa každý rok v júli a auguste koná medzinárodný hudobný a kultúrny festival.
Kartágo je väčšinu roka plné vône eukalyptov a mimóz. Neďaleko historických pamiatok je Národné múzeum, v ktorom je množstvo hodnotných exponátov. To všetko je roztrúsené na vrchole Birsa, odkiaľ je krásny výhľad na celé hlavné mesto Tuniska.
Kultúrny a hospodársky vplyv Kartága na antický svet sa aj po stáročiach premieta až do súčasnej tuniskej znášanlivosti, otvorenosti a pohostinnosti.
Úmysel tuniského prezidenta Zine El Abidine Ben Alího vrátiť Kartágu lesk sa prejavil vybudovaním kartáginského archeologického parku v Sidi Bou Said.
Park sa rozprestiera medzi púnskymi zrúcaninami a Antoniovými kúpeľmi, od honosných rímskych víl k amfiteátru a k Archeologickému múzeu, ktoré ponúka návštevníkom prechádzku v zeleni a opojení vôňami stáročí.
Stredoveké mestečko Sid Bou Said, chránené sídlo posadené na skalnom útese, ktoré čnie nad Kartágom a Tuniským zálivom, je malým rajom vo farbách Stredomoria.
Na prechádzke dláždenými uličkami objavujú návštevníci spleť domčekov vyzdobených belobou balkónových mreží a modrými okenicami, ktoré nevidno inde na svete, len v Sidi Bou Said. Ťažké kované dvere otvárajú cesty do tajomných záhrad. V palácoch ako je „Ennejma Ezzahra“ - stredisku arabskej i stredomorskej hudby neustále plynú tisíc a jedna noc v pôvaboch života a vôni jazmínov.
Od prístavu La Goulette korunovaného španielskou pevnosťou až k nekonečným dunám a plážam Gammartu sa tiahne rôznorodé pobrežie Kartága. Rozmanito sa na ňom striedajú malebné prírodné zákutia s luxusnými turistickými hotelmi, rybárskym prístavom. Honosné stavby sú prirodzene orámované borovicovými a mimózovými lesmi. Domáci obyvatelia vnímajú pobrežie Kartága ako posvätné.
(ju)
FOTO - ARCHÍV