Rím 24. novembra (TASR) - Radšej s autom v zápche, ako v autobuse: takto znie motto Talianov, ktorí sa v porovnaní s väčšinou Európanov čoraz častejšie vzdávajú cestovania verejnou dopravou v prospech súkromných áut.
V porovnaní s európskym trendom používajú Taliani auto dvojnásobne viac, ako pred 30 rokmi. Každý občan strávi za volantom svojho tátoša priemerne 56 minút denne, vyplýva zo štúdie spolku na ochranu životného prostredia Legambiente.
Každý Talian ročne nastupuje do vozidla verejnej hromadnej dopravy v priemere 83-krát, pričom pred desiatimi rokmi to ešte bolo 95-krát.
V 79 zo 103 väčších miest Talianska jazdí každý obyvateľ menej ako jedenkrát týždenne verejnou dopravou. Počet cestujúcich využívajúcich mestskú hromadnú dopravu tak v uplynulom roku klesol. V Ríme sa naopak čoraz častejšie využíva metro, autobusy, alebo električky.
Autobusy v Taliansku chodia čoraz pomalšie, pričom v priemere dosahujú rýchlosť 16,4 kilometra za hodinu. V Miláne je to len 13,5 km/h. "Bicykel je rýchlejší," komentovali zostavovatelia štúdie. V severotalianskom meste Ravenna je však situácia lepšia, autobusy tu jazdia priemernou "rekordnou" rýchlosťou 27 km/h.
Taliansko je spolu s Luxemburskom členský štát EÚ s najväčším počtom áut na hlavu. Na 100 obyvateľov tu pripadá 688,7 auta.
V Taliansku za posledných 15 rokov vzrástol aj počet áut a motoriek a to v priemere o 2,7 percenta ročne. Ak bolo v roku 1985 na cestách 27,28 milióna áut, v roku 2002 to už bolo 42,95 milióna.