ič, ktorý viedol architektonický výskum hradu. „Podobne zachované sú iba Oravský, Zvolenský zámok a Krásna Hôrka,“ dodal Gojdič. Počas tohto roku sa podarilo odkryť staré stredoveké jadro hradu, ktoré bolo v neskorších obdobiach obstavané novšími časťami, a aj staré suterénne priestory. Na hrade tiež odkryli 20 hodnotných neskorogotických a renesančných portálov. Okrem architektonického prebiehali tento rok na hrade aj archeologický a reštaurátorský výskum. „Na základe našej práce sa dejiny hradu posunuli pred prvú polovicu 13. storočia, čo znamená, že je jedným z najstarších kamenných hradov na Slovensku,“ uviedol riaditeľ Archeologického ústavu SAV Alexander Ruttkay.
Výskumy hradu Ľupča financovala akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová (ŽP), ktorá túto kultúrnu pamiatku kúpila od ministerstva kultúry pred rokom za 21 miliónov korún. Podľa personálneho riaditeľa ŽP Mariána Zimu už okrem milióna korún na výskumy investovali 2,5 milióna na opravu strechy neogotickej časti hradu a vyše 8,5 milióna na časť strechy horného, stredovekého hradu. Druhú časť strechy dokončia v priebehu budúceho roku. „Železiarne plánujú investovať do rekonštrukcie hradu minimálne 100 miliónov korún v priebehu 10 rokov. Mienime urobiť rozhodne viac, ako urobil štát,“ uviedol Zima. Zdôraznil, že pri rekonštrukcii nebudú robiť zásahy v rozpore s legislatívou a odporúčaniami pamiatkarov. Projektovú prípravu rekonštrukcie urobia počas zimy, vychádzať bude z výsledkov uskutočnených výskumov.
Železiarne plánujú využívať stredovekú časť hradu prevažne nekomerčne. Chcú tam zriadiť stálu expozíciu z obdobia rozkvetu hradu, galerijné priestory, prípadne konferenčnú sálu, na nádvorí vybudovať malý amfiteáter. Na komerčné využitie vyčlenia neogotickú dolnú časť hradu. „Mala by tam byť možnosť ubytovania, spoločenské priestory na bankety, recepcie či svadby. Predpokladám, že keď sa zrekonštruuje a vysvätí kaplnka, budú tu možné aj sobáše,“ dodal Zima. V priestoroch hradu nájde miesto aj záhradná reštaurácia.