SME

Za prácou na Nový Zéland

Pracovať na novozélandských farmách je namáhavejšie ako v Spojených štátoch, aj horšie platené, ale na putovanie po ostrove si zarobíte dosť


Jazero Wakatipu je jedným z najkrajších na Novom Zélande. Spája sa s ním množstvo maorských legiend. Nachádza sa v blízkosti adrenalínového mestečka Queenstownu. Z jeho okolia sa vyráža na turistiku do národných parkov.

Na južnej pologuli sa práve začalo obdobie sezónnych prác. Predovšetkým na Nový Zéland a do Austrálie cestujú mladí ľudia z celého sveta, ktorí si zberom ovocia na farmách zarábajú na potulky po týchto krajinách. Je medzi nimi aj veľa Slovákov.

Tvrdá práca

Predovšetkým - práca na novozélandskej farme nie je vôbec prechádzkou ružovým sadom. To však, samozrejme, nie je dôvod, aby ste necestovali. Príležitostí je najmä počas hlavnej sezóny neúrekom a farmári sa o Slovákov a Čechov doslova trhajú, keďže už máme vybudované dobré meno. Pri výbere farmy však treba byť opatrný a je dobré poobzerať sa, čo ponúka konkurencia za plotom.

Tí, ktorí už využili možnosť stráviť leto pracovno-cestovateľským pobytom v USA, budú asi prekvapení. Na Novom Zélande je práca naozaj ťažká, ale zárobok je v porovnaní s USA asi polovičný. Pracujete sám na seba a závisí len od vás, koľko hodín pre farmára odrobíte a koľko ovocia nazbierate, keďže zber je zväčša platený podľa počtu nazbieraných debničiek alebo košíkov. Zárobok závisí od počasia, úrody, ale aj od fyzických dispozícií. Chlapci môžu priemerne za týždeň zarobiť od 300 do 800 novozélandských dolárov, dievčatá o niečo menej. (1 NZD = asi 22 korún.)

Kde zložiť hlavu


Pohľad na čerešňové sady.

S ubytovaním je to v jednotlivých oblastiach individuálne. Tam, kde sme pracovali my (na juhu južného ostrova v meste Alexandra), to nebol žiadny problém. Často ho zabezpečuje sám farmár. V supermarketoch funguje na tabuliach miestna inzercia s ponukami nielen ubytovania, ale aj práce. Takže stačí napísať stručný inzerát a odniesť ho do obchodu. (Príklad: Sme dvaja študenti z Európy, ktorí hľadajú ubytovanie na 2 - 3 mesiace. Sme ochotní zaplatiť napríklad 50 NZD/týždeň.) Najneskôr do týždňa sa vám určite niekto ozve. Novozélanďania sú totiž veľmi zvedaví a Európan v nich vždy prebudí nostalgické spomienky na domovinu ich praotcov - Veľkú Britániu.

Krátkodobo sa pritom môžete ubytovať v miestnych kempoch, ktoré sú veľmi dobre vybavené. V nich sa dá prenajať aj karavan. My sme ubytovanie počas pobytu na farmách menili trikrát. Raz sme dva mesiace bývali v odstavenom autobuse na pozemku miestnej hipisáčky. Pani v strednom veku autobus tesne pred naším príchodom prerobila na obytný karavan. Boli sme jej prví hostia a hoci to nebolo príliš komfortné (platili sme 50 NZD za týždeň), zážitok sme mali neopísateľný.

Ak vyriešite ubytovanie, zrejme sa začnete zaoberať ďalšou podstatnou úlohou - kúpou auta.

Bez auta ani na krok


Prales „Pána prsteňov“ na južnom ostrove v Marlborough Sounds, oblasť množstva zálivov a ostrovčekov. Stromy pripomínajú dažďový prales a sú obrastené machom.

Auto je na Novom Zélande neoddeliteľnou súčasťou života. S kúpou a predajom starších už ojazdených si nemusíte robiť ťažkú hlavu. Najlepšie urobíte, ak sa po nejakom poobzeráte v miestnych hosteloch - tzv. backpackeroch. Tie slúžia ako bazáry a to najmä preto, že v nich najčastejšie bývajú turisti (backpackeri - alebo batôžkári), ktorí na Nový Zéland prišli s rovnakým cieľom - vidieť z tohto úžasného kúta sveta čo najviac. Tí, čo sa už krajiny, kde ovce pomerom 16:1 vytláčajú miestnych obyvateľov, nabažili, chcú sa zbaviť auta. A keďže ich často tlačí čas, auto môžete kúpiť za veľmi slušnú cenu. Pohybuje sa od 300 NZD vyššie. Pri lacnejších dávajte pozor na to, aby malo auto platnú registráciu (Registration) a tzv. WOF - Warranty Of Fitness, čo je akási obdoba nášho technického preukazu. Obe nálepky nájdete na prednom okne auta.

Ďalšou možnosťou, kde sa môžete pokúsiť nájsť lacnejšie auto, sú inzertné noviny. Vychádzajú týždenne (v každom regióne v iný deň) a na ich internetovej stránke www.exchangepoint.co.nz môžete prvýkrát zadarmo inzerovať aj vy.

KAM NA NOVOM ZÉLANDE

Čo cudzinca na Novom Zélande (Aotearoa alebo Krajina dlhého bieleho oblaku) ohúri najviac, je nekonečná variabilita prírodného prostredia a tiež počasia. Pri pohľade na mapu si človek len veľmi ťažko môže predstaviť, čo všetko sa na tomto kúsku zeme naozaj nachádza.

Na pár kilometroch máte možnosť vidieť more s priezračne čistou vodou a plážou s takmer gýčovito žltým alebo bielym pieskom. Po prejdení dvadsiatich kilometrov po asfaltke vystavanej v dažďovom pralese sa zrazu ocitnete pri mohutných ľadovcoch. Sú svetovou raritou, keďže žiadne iné na svete (okrem tých v Antarktíde) sa nenachádzajú tak blízko pri mori a v nadmorskej výške len okolo 250 metrov. Po ľadovcoch môžete zamieriť na večným snehom pokryté kopce, ktoré sa týčia v pozadí. Mount Cook 3755 m a Mount Tasman 3498 m sú najvyššími vrchmi v Oceánii.

Na severnom ostrove sa nachádza jeden z najstarších národných parkov sveta Tongariro National park, kde vás ohúria činné sopky. Sopka Taranaki na západe ostrova akoby vypadla z oka hore Fudži v Japonsku.

Po celej krajine je nespočetné množstvo termálnych prameňov, riek, jazier a potôčikov či vodopádov. (pp)

foto-autor

Autor: PAVOL PROK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 829
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 084
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 979
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 655
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 539
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 151
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 019
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 488
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 694
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 499
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 12 066
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 250
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 6 817
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu