SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Za prácou na Nový Zéland

Pracovať na novozélandských farmách je namáhavejšie ako v Spojených štátoch, aj horšie platené, ale na putovanie po ostrove si zarobíte dosť


Jazero Wakatipu je jedným z najkrajších na Novom Zélande. Spája sa s ním množstvo maorských legiend. Nachádza sa v blízkosti adrenalínového mestečka Queenstownu. Z jeho okolia sa vyráža na turistiku do národných parkov.

Na južnej pologuli sa práve začalo obdobie sezónnych prác. Predovšetkým na Nový Zéland a do Austrálie cestujú mladí ľudia z celého sveta, ktorí si zberom ovocia na farmách zarábajú na potulky po týchto krajinách. Je medzi nimi aj veľa Slovákov.

Tvrdá práca

Predovšetkým - práca na novozélandskej farme nie je vôbec prechádzkou ružovým sadom. To však, samozrejme, nie je dôvod, aby ste necestovali. Príležitostí je najmä počas hlavnej sezóny neúrekom a farmári sa o Slovákov a Čechov doslova trhajú, keďže už máme vybudované dobré meno. Pri výbere farmy však treba byť opatrný a je dobré poobzerať sa, čo ponúka konkurencia za plotom.

Tí, ktorí už využili možnosť stráviť leto pracovno-cestovateľským pobytom v USA, budú asi prekvapení. Na Novom Zélande je práca naozaj ťažká, ale zárobok je v porovnaní s USA asi polovičný. Pracujete sám na seba a závisí len od vás, koľko hodín pre farmára odrobíte a koľko ovocia nazbierate, keďže zber je zväčša platený podľa počtu nazbieraných debničiek alebo košíkov. Zárobok závisí od počasia, úrody, ale aj od fyzických dispozícií. Chlapci môžu priemerne za týždeň zarobiť od 300 do 800 novozélandských dolárov, dievčatá o niečo menej. (1 NZD = asi 22 korún.)

Kde zložiť hlavu


Pohľad na čerešňové sady.

S ubytovaním je to v jednotlivých oblastiach individuálne. Tam, kde sme pracovali my (na juhu južného ostrova v meste Alexandra), to nebol žiadny problém. Často ho zabezpečuje sám farmár. V supermarketoch funguje na tabuliach miestna inzercia s ponukami nielen ubytovania, ale aj práce. Takže stačí napísať stručný inzerát a odniesť ho do obchodu. (Príklad: Sme dvaja študenti z Európy, ktorí hľadajú ubytovanie na 2 - 3 mesiace. Sme ochotní zaplatiť napríklad 50 NZD/týždeň.) Najneskôr do týždňa sa vám určite niekto ozve. Novozélanďania sú totiž veľmi zvedaví a Európan v nich vždy prebudí nostalgické spomienky na domovinu ich praotcov - Veľkú Britániu.

Krátkodobo sa pritom môžete ubytovať v miestnych kempoch, ktoré sú veľmi dobre vybavené. V nich sa dá prenajať aj karavan. My sme ubytovanie počas pobytu na farmách menili trikrát. Raz sme dva mesiace bývali v odstavenom autobuse na pozemku miestnej hipisáčky. Pani v strednom veku autobus tesne pred naším príchodom prerobila na obytný karavan. Boli sme jej prví hostia a hoci to nebolo príliš komfortné (platili sme 50 NZD za týždeň), zážitok sme mali neopísateľný.

Ak vyriešite ubytovanie, zrejme sa začnete zaoberať ďalšou podstatnou úlohou - kúpou auta.

Bez auta ani na krok


Prales „Pána prsteňov“ na južnom ostrove v Marlborough Sounds, oblasť množstva zálivov a ostrovčekov. Stromy pripomínajú dažďový prales a sú obrastené machom.

Auto je na Novom Zélande neoddeliteľnou súčasťou života. S kúpou a predajom starších už ojazdených si nemusíte robiť ťažkú hlavu. Najlepšie urobíte, ak sa po nejakom poobzeráte v miestnych hosteloch - tzv. backpackeroch. Tie slúžia ako bazáry a to najmä preto, že v nich najčastejšie bývajú turisti (backpackeri - alebo batôžkári), ktorí na Nový Zéland prišli s rovnakým cieľom - vidieť z tohto úžasného kúta sveta čo najviac. Tí, čo sa už krajiny, kde ovce pomerom 16:1 vytláčajú miestnych obyvateľov, nabažili, chcú sa zbaviť auta. A keďže ich často tlačí čas, auto môžete kúpiť za veľmi slušnú cenu. Pohybuje sa od 300 NZD vyššie. Pri lacnejších dávajte pozor na to, aby malo auto platnú registráciu (Registration) a tzv. WOF - Warranty Of Fitness, čo je akási obdoba nášho technického preukazu. Obe nálepky nájdete na prednom okne auta.

Ďalšou možnosťou, kde sa môžete pokúsiť nájsť lacnejšie auto, sú inzertné noviny. Vychádzajú týždenne (v každom regióne v iný deň) a na ich internetovej stránke www.exchangepoint.co.nz môžete prvýkrát zadarmo inzerovať aj vy.

KAM NA NOVOM ZÉLANDE

Čo cudzinca na Novom Zélande (Aotearoa alebo Krajina dlhého bieleho oblaku) ohúri najviac, je nekonečná variabilita prírodného prostredia a tiež počasia. Pri pohľade na mapu si človek len veľmi ťažko môže predstaviť, čo všetko sa na tomto kúsku zeme naozaj nachádza.

Na pár kilometroch máte možnosť vidieť more s priezračne čistou vodou a plážou s takmer gýčovito žltým alebo bielym pieskom. Po prejdení dvadsiatich kilometrov po asfaltke vystavanej v dažďovom pralese sa zrazu ocitnete pri mohutných ľadovcoch. Sú svetovou raritou, keďže žiadne iné na svete (okrem tých v Antarktíde) sa nenachádzajú tak blízko pri mori a v nadmorskej výške len okolo 250 metrov. Po ľadovcoch môžete zamieriť na večným snehom pokryté kopce, ktoré sa týčia v pozadí. Mount Cook 3755 m a Mount Tasman 3498 m sú najvyššími vrchmi v Oceánii.

Na severnom ostrove sa nachádza jeden z najstarších národných parkov sveta Tongariro National park, kde vás ohúria činné sopky. Sopka Taranaki na západe ostrova akoby vypadla z oka hore Fudži v Japonsku.

Po celej krajine je nespočetné množstvo termálnych prameňov, riek, jazier a potôčikov či vodopádov. (pp)

foto-autor
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 647
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 031
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 958
  4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 817
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 243
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 005
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 774
  8. Hladinka smeruje do Košíc! 4 769
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 796
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 47 691
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 893
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 128
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 485
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 16 347
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 558
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 357
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu