Lyže
Výber lyží napriek dostatku tovaru v našich obchodoch nie je jednoduchý. V ponuke je mnoho druhov carvingových lyží, v ktorých sa len ťažko orientuje.
Aké výhody majú carvingové lyže?
Uľahčujú začatie (nasadenie) oblúka a tým urýchľujú nácvik vedenia lyží v oblúku a po hranách. Dá sa na nich jednoduchšie zastaviť. Túto vlastnosť majú preto, že sú kratšie, na špičke a päte širšie, v strede naopak užšie.
Akú dĺžku lyží zvoliť?
Základné pravidlo – čím rýchlejšie jazdíte, tým dlhšie a menej tvarované lyže potrebujete a naopak.
* Začiatočník potrebuje carvingové lyže o 15 až 20 cm kratšie, ako je jeho postava.
* Stredne zdatný lyžiar potrebuje carvingové lyže o 10 cm kratšie, alebo maximálne rovnako dlhé lyže, ako je jeho postava.
* Výborný lyžiar so skúsenosťami v najrôznejších terénoch by mal mať lyže rovnako dlhé, alebo o 10 cm dlhšie, ako je jeho postava.
* Ak sa predsa len rozhodnete zadovážiť si lyže klasické, pre dieťa voľte v zásade takú dĺžku, ako je vysoké, a pre dospelého lyže o 10 cm dlhšie.
Viazanie
Výrobcovia viazania ponúkajú viacero ochranných systémov, vďaka ktorým sa zvyšuje bezpečnosť jazdy lyžiara (prevencia pred zlomeninami, poranením kolien a väzov). Ak je viazanie dobre zvolené a hlavne nastavené, tak sa pri páde alebo pri pohybe, ktorý by mohol poškodiť nohu, vypne.
Ako si vybrať viazanie?
* Základom výberu je vaša hmotnosť a lyžiarske schopnosti.
* Viazanie sa skladá zo špičky a päty. Mali by ste dbať na to, aby sa viazanie vypínalo v čo najväčšom počte smerov a vždy. Bez ohľadu na druh a smer pádu. Pre maximálnu bezpečnosť by sa špička mala vypínať do strán, rovno hore a šikmo hore. Päta rovno hore a šikmo hore.
* Nastavenie viazania zverte vždy do rúk odborníkovi. Pred sezónou si ho dajte skontrolovať v odbornom servise. Ak ste počas leta pribrali na hmotnosti, upozornite na to, lebo nastavenie viazania sa v tom prípade musí prispôsobiť.
* Pri carvingových lyžiach sa používa pod viazanie špeciálna doštička, ktorá zvyšuje polohu topánok nad snehom. Toto zvýšenie umožňuje dokonalejšie držanie lyží na hranách v oblúku a presnejšie začatie a vedenie oblúka.
Lyžiarske topánky
Všetky moderné typy vyrábaných topánok sú skeletové so zapínaním na pracky. Vrchná časť je pevná, vnútorná je mäkká. Pri ich výbere sa treba riadiť vekom, lyžiarskymi schopnosťami, spôsobom i štýlom jazdy, hmotnosťou a líšia sa aj mužské topánky od ženských. V tomto vám musí poradiť predávajúci, ktorý od výrobcu vie, pre koho je model určený a aké má základné vlastnosti
Niekoľko rád, ktorými si môžete uľahčiť výber
* Pri skúšaní majte iba jednu ponožku a neponáhľajte sa! Je dobré napevno si topánky zapnúť a aspoň 15 minút sledovať ich pôsobenie na nohy. Topánka by nemala nikde tlačiť, ale pri zapnutí musí byť pevne obopnutá okolo nohy. V prednej časti by malo byť toľko priestoru, aby sa prsty mohli hýbať. Topánka by mala byť iba o1 cm väčšia ako noha (dieťa) a 0,5 cm (dospelý).
* Pri otvorených topánkach tlačte koleno dopredu a skúste vsunúť jeden prst medzi vnútornú mäkkú časť a pätu. Ak vám to veľmi nejde, je veľkosť topánky optimálna.
* Vo vzpriamenom postoji by sa prsty mali zľahka dotýkať vnútornej mäkkej časti, pri podrepe by ste nemali v oblasti prstov cítiť žiadny tlak.
* Koľko miesta v topánke majú prsty, zistíte najlepšie tak, že vyberiete vnútornú mäkkú časť a v sede tlačíte pätou smerom vzad.
* Topánky na carvingové lyže a na lyže klasické sa veľmi nelíšia, vari len podrážka je vyššia, aby sa dosiahol podobný efekt, ako keby sa použila doštička pod viazanie.
Lyžiarske palice
Správnu dĺžku lyžiarskych palíc určíme ľahko. Ak ju chytíme a oprieme o zem predlaktie by malo s vrchnou časťou ruky zvierať pravý uhol. K takto odmeranej dĺžke palice treba prirátať ešte 5 centimetrov, pretože pri lyžovaní sa palica zapicháva do snehu.
Rady snoubordistom
Doska
* Začiatočník by si mal v obchode pýtať mäkšiu dosku. Je najuniverzálnejšia a hodí sa na jazdu po upravených zjazdovkách, jednoduché skoky a triky. Čím lepší jazdec, tým môže byť doska tvrdšia. Je potom síce ťažšie ovládateľná, ale zasa znesie agresívnejší štýl jazdenia.
* Doska by vám mala siahať približne po bradu. Čím lepší jazdec, tým dlhšiu dosku môže mať (maximálne po nos)
Topánky a viazanie
* Pre začiatočníka je k mäkkej doske vhodné kúpiť aj mäkké topánky ak tomu príslušné viazanie, ktoré sa nastavuje podľa hmotnosti jazdca (najlepšie v odbornom servise).
* Tvrdé skeletové topánky (lyžiarky) s príslušným viazaním používajú pretekári alebo jazdci, ktorí chcú carvovať, teda využiť maximálnu šírku oblúka.
Na lyže i na snoubord
Oblečenie
Vďaka moderným technológiám a materiálom je lyžiarske oblečenie maximálne účelné a zabezpečuje dostatočný komfort v akomkoľvek počasí. Oblečenie by malo mať niekoľko základných vrstiev. Radšej viac tenších ako menej hrubších. Podľa počasia si jednu môžete odložiť.
* Prvou je spodná bielizeň, ktorá je z tkanín, ktorých vlákna sú vyrobené tak, že odvádzajú vlhkosť na povrch a udržujú telo v suchu (známa aj ako termobielizeň). Čím vyššia gramáž, tým lepšie obstojí pri nižších teplotách. Neodporúča sa ako najspodnejšiu vrstvu používať klasickú bavlnenú bielizeň. Tá síce pot vysaje, ale ostáva vlhká a po chvíli začne chladiť.
* Druhú vrstvu by malo tvoriť fleecové oblečenie, ktoré v spolupráci s termobielizňou odvádza vlhkosť a zároveň tepelne izoluje.
* Treťou vrstvou je vetrovka, ktorá by mala byť priedušná, aby sa vlhkosť mohla dostať von. Dá sa zvoliť aj nepremokavá vetrovka (ak si to vyžadujú podmienky), ale treba rátať s tým, že vlhkosť ostane pod bundou a časom začnete mať pocit chladu.
* Ak je veľmi chladno, odporúča sa pridať ešte jedna vrstva, buď priamo na spodnú bielizeň (tričko s dlhým rukávom s podobnými vlastnosťami), alebo na fleecovú vrstvu (zväčša je to vesta z rovnakého materiálu).
* Nohavice sa vyrábajú z podobných priedušných materiálov ako vetrovky. Ak je príliš chladno, môžete použiť dlhé či krátke spodné nohavice z termomateriálu. Nohavice pre snoubord by mali mať nepremokavo spevnenú sedaciu časť, lebo snoubordista si často na sneh sadá.
Rukavice
* Rukavice by mali čo najpresnejšie zodpovedať veľkosti vašej ruky, je dobré, ak presahujú cez zápästie. Rukavice pre snoubordistu by mali byť spevnené na dlaňovej i chrbtovej strane ruky, lebo dochádza k častým dotykom rúk o sneh a tie sú potom náchylnejšie na zranenie. Rukavice pre lyžiara by mali byť spevnené na dlaňovej strane ruky.
Ochrana hlavy
* Súčasťou výstroja, ktorý si zoberiete na svah, musí byť aj čiapka (prípadne čelenka či šatka) a pre deti, či na jazdu v náročnejších terénoch by nemala chýbať ani helma.
Ochrana očí
* K základnej výbave patria aj slnečné a lyžiarske okuliare. Slnečné okuliare nie sú len módnym výstrelkom. Chránia oči pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia, ktoré je vďaka nadmorskej výške a po odraze od snehu niekoľkonásobne silnejšie.
* Lyžiarske okuliare sú zasa dobrým pomocníkom pri snežení a ich špeciálne zafarbenie zlepšuje viditeľnosť v nepriaznivých poveternostných podmienkach.
Ponožky
* V ponuke sú špeciálne ponožky so spevnenými plochami na najnamáhanejších častiach nohy. Majú vlastnosti ako termobielizeň. Udržujú nohu suchú a hrejú. Dajú sa vybrať druhy podľa teplôt, v akých sa chystáte pohybovať. Vďaka modernej technológii výroby lyžiarskych topánok i ponožiek by vám malo stačiť použiť len jedny ponožky.