Pomerne chladná jeseň a výdatné sneženie v posledných týždňoch podstatne zlepšili možnosti lyžovania na švajčiarskych i nemeckých ľadovcoch. V hlavnom nemeckom alpskom centre Garmisch-Partenkirchene, čaká na zjazdárov ľadovec najvyššieho nemeckého vrcholu Zugspitze (2964 metrov nad morom). Lyžiarska sezóna sa tam začala minulý piatok. Šesťdňová permanentka stojí 150 eur a oproti vlaňajšku je drahšia o tri eurá.
Vo vzdialenejšom Švajčiarsku v tomto období ešte nie je veľa lyžiarskych možností. Jazdí sa v alpskej aréne Laax-Flims-Falera na severe krajiny a tiež v strediskách Saas Fee a Zermatt na juhu. V Zermatte sa lyžiar dostane až do nadmorskej výšky 3 899 metrov a ľadovcovému areálu dominuje najtypickejší švajčiarsky vrchol – Matterhorn. Šesťdňová permanentka tam stojí 320 švajčiarskych frankov.
Ubytovacích kapacít je v oboch krajinách veľké množstvo a najlacnejšie sa dajú nájsť v dobre vybavených prázdninových bytoch.
V Taliansku sa dá lyžovať od decembra do apríla. V niektorých strediskách, najmä na juhu krajiny, býva sezóna kratšia, no niekde sa dá vďaka ľadovcom lyžovať aj celý rok.
Najlepšie lyžiarske zariadenia sú na severe Talianska v oblasti Álp, ale lyžovať sa dá aj na juhu – na svahoch sicílskej Etny.
Na severozápade Talianska, pri hraniciach s Francúzskom ponúka Valle di Susa niekoľko obľúbených areálov ako napríklad Sauze d‘Oulx a Bardonecchia. Moderne vybavené Sestriere v oblasti Valle del Chisone, môže poskytnúť až 20 vlekov, klzisko i dráhu pre bežkárov. Severnejšie Valle d‘Aosta je známe typickou nezameniteľnou atmosférou danou i tým, že tam okrem taliančiny znie i francúzština.
Jedným z najpríťažlivejších športových centier je Courmayeur s množstvom zjazdárskych aj bežkárskych tratí. Stredisko leží na úpätí Mont Blancu a dá sa tam lyžovať i v lete. Populárny je aj masív Dolomitov zahrňujúci 12 rôznych lyžiarskych oblastí, ktoré sú spojené do jedinej siete nazvanej Dolomiti Superski. Spolu je tam pripravených 450 vlekov a 1 220 kilometrov tratí. Špičku talianskych stredísk tvorí Madonna di Campiglio a Cortina d‘Ampezzo, známe medzi bohatou klientelou v zahraničí. Bez problémov si tam zalyžujú aj menej zámožní lyžiari, napríklad v strediskách Val Gardena či Arabba.
Šesťdňový skipas vyjde dospelého lyžiara podľa sezóny na 160 až 182 eur, juniora od 112 do 127 a seniora od 136 do 155 eur. V celej oblasti tradičných skipasov sa používajú moderné systémy Swatch Acces a Gore-Tex využívajúce miničip umiestnený na zápästí.
Francúzsko
Prvý väčší nápor lyžiarov zažilo Francúzsko už počas „dušičkových“ prázdnin. Základ ponuky tvoria naďalej tradičné miesta ako Chamonix, Megeve, Val d‘Isere, Courchevel, Les Menuires. Francúzski podnikatelia v snahe prilákať ďalších turistov zaviedli pojem „stations sensations“ (seznačné strediská), kde okrem možnosti športovania stavajú i na šarm horských mestečiek a miestny spôsob života. Dajú sa nájsť na adrese alpes-sensations.com.
Ceny by sa mali oproti vlaňajšku zvýšiť len mierne – hovorí sa o dvoch až piatich percentách. K sezóne 2002/2003 sa uvádza, že za vleky minul lyžiar v priemere denne asi 14,40 eura, čo tvorilo desať až pätnásť percent jeho celkového rozpočtu, zahŕňajúceho dopravu, ubytovanie, stravovanie, kurzy a dalšie položky.
V ponuke sú, samozrejme, rôzne zľavy, napríklad trojpercentná na pobyty na dva týždne za sebou.
Česko
Podmienky na lyžovanie v českých strediskách rovnako ako na Slovensku stoja a padajú s počasím. Relatívne malá nadmorská výška (do 1400 m n. m) nedáva stopercentnú istotu, že na zjazdovkách bude sneh, aj keď väčšina stredísk už má modernú techniku na výrobu umelého snehu.
V Čechách je ešte stále najväčším nedostatkom stredísk minimálna ponuka iných ako lyžiarskych aktivít. Slováci nejazdia do Čiech „na lyže“ často, ale aj tam sa dá stráviť príjemná zimná dovolenka.
Najbližšie k slovenským hraniciam ležia Moravskoslezské Beskydy. Majú dobrú nadmorskú výšku až do 1300 metrov nad morom. Ponúkajú zhruba osem väčších či menších stredísk.
Od Beskýd smerom na severozápad ležia Jesenníky (okolo 1400 m n. m, 4 strediská), Orlické hory (okolo 1100 m n. m, 3 strediská) a lyžuje sa aj na Pardubicku.
Medzi najznámejšie oblasti patria určite Krkonoše na severe Čiech (so známym Harrachovom a Špindlerovým mlynom) a Jizerské hory (najznámejší je Ještěd) s nadmorskou výškou približne do 1300 metrov nad morom.
Na severozápade Čiech sa rozprestierajú Krušné hory so známymi strediskami Klínovec a Boží dar a s nadmorskou výškou tesne nad 1200 metrov nad morom.
Lyžiarske strediská nájdete aj na Šumave a ponuku dopĺňajú oblasti Benešovsko (juhovýchodne od Prahy) a Vysočina (v okolí Jihlavy)