„Chceli sme ukázať kaštiele a kúrie na Zemplíne v období rozkvetu, teda nie v stave, v akom sú mnohé dnes. Okrem toho sme sa snažili nájsť dobové zábery kaštieľov, ktoré dnes už nestoja, ako napríklad v Pavlovciach nad Uhom, či Malčiciach. Veľa sa o nich píše a hovorí, ich podobu ale väčšina súčasníkov nepozná,“ hovorí autor výstavy a historik Zemplínskeho múzea Martin Molnár.
Obrazový materiál k výstave intenzívne zhromažďovali jeden rok, oslovili všetky slovenské múzeá, niektoré krajské pamiatkové úrady, archívy, či obecné úrady v Michalovskom a Sobranskom okrese.
„Oslovili sme aj šľachtické rodiny, ktorým spomínané stavby v minulosti patrili, po fotkách sme pátrali aj v Maďarsku a Ukrajine,“ vysvetlil Molnár.
Výstavu tvorí 133 dobových záberov kaštieľov, hradov a kúrií, pričom mnohé doteraz neboli nikde na verejnosti prezentované. Nechýbajú tu zábery na kaštiele v Starom, Vinnom, Pozdišovciach, Ložíne, Strážskom, Sobranciach, raritou sú zábery na poľovnícky kaštielik v Remetských Hámroch. Pre zaujímavosť organizátori výstavy zaradili aj pôdorys a nákres budovy kaštieľa, ktorý pravdepodobne stal na Stráňanoch na konci 18. storočia. Výstava potrvá do polovice decembra. (frm)