
Každú nedeľu v Lime môžete ochutnať miestne špeciality. Na kvalitu aj čistotu sa tu prísne dohliada. FOTO – AUTOR
Námestie Italia je len kúsok od hlavného námestia Plaza de Armas a z centra mesta ste tam pešo za pár minút. El sabor peruano je prehliadka umenia peruánskych kuchárov – samozrejme spojená aj s ochutnávkou peruánskych gurmánskych špecialít, ktoré sa pripravujú pod holým nebom a pred zrakmi návštevníkov.
Kto by si predstavoval inak všadeprítomnú špinu a zápach, bol by šokovaný čistotou. Nielen samých kuchárok, ale aj celého prostredia. Nad hygienou totiž starostlivo a veľmi prísnym okom dohliada komisia, ktorá pri zistení vážnejšieho nedostatku doživotne odníma licenciu a previnilec môže vyvárať už len doma. Na to, aby jedlá zodpovedali chuti zasa dohliada šéfkuchár, ktorý chodí od stola k stolu a z každého jedla ochutnáva. Každá kuchárka má na hrudi pripnutú menovku s fotografiou a na stole úhľadne napísanú ponuku jedál.
Na prvý pohľad by sa možno zdalo, že peruánska kuchyňa ničím zvláštnym nevyniká, ale opak je pravdou. Zdá sa neuveriteľné, že už Inkovia dokázali šľachtiť plodiny a dnes je v tejto andskej krajine známych okolo štyristo druhov zemiakov a až šesťsto druhov kukurice. Medzi nimi skutočné špeciality, ako je kukurica so zrnami čiernymi ako uhoľ alebo so zrnami veľkosti čerešne.
Zo zemiakov je asi najzvláštnejší druh, ktorý pri uskladnení v tme vydrží až dvadsať rokov. Stvrdne na kameň ale po niekoľkých hodinách varenia sa dá jesť.
Mnoho z týchto druhov je možné ochutnať aj na El sabor peruano, ale omnoho častejšie sa tu ponúkajú bežné jedlá z okolia Limy a pobrežia.
Z predjedál je napríklad vynikajúca causa rellena – plnené zemiakové cesto, či anticuchos – hovädzie srdcia na grile.
Z bohatej ponuky hlavných jedál napríklad ají de gallina – niečo ako slepačí paprikáš v chili omáčke, či chicharon de cerdo – pečené bravčové kože.
Najpočetnejšie a asi aj najlákavejšie sú špeciality z morských rýb. Tichý oceán, ktorý obmýva brehy Peru, patrí k biologicky najbohatším vodám na celom svete a vďaka studenému Humboldtovmu prúdu sú miestne vody mimoriadne zásobované planktónom, ktorý tvorí jedálniček mnohých druhov rýb. Vyhlásenou špecialitou je tzv. ceviche. Názov tohto studeného jedla skôr ako jedlo označuje jeho prípravu. Morské ryby, krevety alebo chobotnice sa marinujú v šťave z limetiek a niekoľkých ďalších prísad. Za jedny z najlepších ceviche vôbec sa považujú ceviche de corvina, ceviche de cojinova a ceviche de leguado. My sme ochutnali naozaj fantastické de corvina s červeným sladkým zemiakom camote a kukuricou.
Šťava z limetiek a iných prísad všeobecne známa ako leche de tigre – tigrie mlieko – je známa nielen ako zaručený liek proti nevoľnosti spôsobenej alkoholovým opojením, ale vraj aj ako výborné afrodiziakum. PETER KOUTNÝ
Pripravené v spolupráci
s CK Victory Travel.
Viac na www.victorytravel.sk.