
Pasažieri na lodi Aurora prišli do prístavu na Gibraltáre s nápisom HELP - pomoc. FOTO - REUTERS
Briti sa tešili na krásnu dovolenku v Stredomorí na veľkej výletnej lodi Aurora. Vyrazili z britského Southamptonu na 17 dní s predstavou príjemnej plavby a krátkych zástavok v talianskych, chorvátskych a gréckych prístavoch. Idylu prerušil stúpajúci počet ľudí, čo náhle začali zvracať, dostali hnačku a prepadala ich slabosť.
Nebola to morská choroba, ale nákazlivé vírusové ochorenie žalúdočnej a črevnej sliznice. Postihlo viac než 500 ľudí z 1900 turistov a 800 členov posádky na palube.
Z turistov, posádky a ich lode sa stali novodobí vyhnanci, akoby mali mor. V gréckom Pireu sa tak mohli cítiť. Na palubu síce prišli lekári a pomáhali postihnutým, dali im lieky, ale na pevninu nikoho v obave z nákazy nepustili.
Auroru prichýlil včera ráno Gibraltár, strategický skalnatý výbežok, brána do Stredozemného mora pod britskou správou. Gibraltár za to zaplatil, Španielsko hneď zatvorilo hranicu. Asi štyritisícky Španielov sa nemohli dostať do práce na Gibraltáre, ľudia z tejto kolónie zasa do Španielska.
Je to prehnaná reakcia, tvrdili pobúrene predstavitelia Gibraltáru. „Potrebujeme od britskej strany informácie o možných rizikách,“ vysvetľovala španielska ministerka zdravotníctva.
Nákaza už takmer prešla, v nedeľu sa objavilo len sedem nových prípadov. Vírus, ktorý trvá zväčša len 24 hodín (ale môže aj štyri dni) prepadol 559 ľudí. Zdravým turistom z Aurory gibraltárske úrady dovolili vkročiť na pevninu. Na lodi museli zostať len infikovaní.
„S manželkou sme na Aurore a zatiaľ sme sa ochoreniu vyhli. Väčšiu časť dňa cítime atmosféru akéhosi tajomna, je tu ticho, akoby nikto nebol na palube. Našu kajutu vyčistili dvakrát zamestnanci v maskách a rukaviciach a takto je to na celej lodi,“ opísal dojmy z plavby na stránke BBC Bob James.
Niektorí turisti, ktorých postihol vírus, uznávajú, že lodná spoločnosť spravila všetko, aby zabránila šíreniu choroby. Ďalší sa chystajú kontaktovať právneho zástupcu – predsa len najdrahšie lístky môžu stáť až 5-tisíc libier.
„Nespravili dosť, aby zastavili šírenie choroby. Mohli zatvoriť verejné záchody a požiadať ľudí, aby používali toalety vo svojich kajutách. Mohli zatvoriť bufet. Ľudia sú znudení, museli na palube stráviť nepretržite štyri dni, majú toho plné zuby. Pokazilo to dojem z celej plavby,“ tvrdí ďalší pasažier.
Spoločnosť P&O Cruises, najväčšia na svete, zatiaľ kompenzácie vyplácať nechce a sťažnosti bude posudzovať individuálne.
MAREK CHORVATOVIČ